Grupa okrętów USA, w tym lotniskowiec, wpłynęła do Zatoki Perskiej

Grupa amerykańskich okrętów wojennych, w tym atomowy lotniskowiec USS John C. Stennis, wpłynęła w piątek do Zatoki Perskiej. – informuje agencja Associated Press.

Według amerykańskiej agencji jest to pierwsza wizyta amerykańskiego lotniskowca w Zatoce Perskiej od czasu wyjścia USA z porozumienia nuklearnego z Iranem. Przerywa ona najdłuższą nieobecność tego typu amerykańskich okrętów na tym akwenie co najmniej od ataków terrorystycznych 11. września 2001. W tym kontekście AP przypomniała o groźbach Iranu, że w odpowiedzi na amerykańskie sankcje może on zablokować strategiczną Cieśninę Ormuz, przez którą przepływa jedna trzecia ropy naftowej transportowanej drogą morską.

Wpłynięcie USS John C. Stennis śledziło około 30 okrętów Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, które nawet w pewnym momencie wystrzeliły w innym kierunku rakiety. Z jednego z okrętów wystrzelono również coś, co wyglądało jak komercyjny dron do filmowania. Na pokładach irańskich okrętów było widać fotografów i kamerzystów, którzy robili zdjęcia i filmowali amerykańską eskadrę. Z pokładu USS John C. Stennis obserwowali ich dziennikarze zaproszeni na pokład przez Amerykanów.

CZYTAJ TAKŻE: Lotniskowiec USA po raz pierwszy od prawie 30 lat przekroczył krąg polarny

Oczekuje się, że USS John C. Stennis będzie przebywał w rejonie Bliskiego Wschodu przez dwa miesiące, z czego większość czasu spędzi w Zatoce Perskiej. Według Wall Street Journal wpłynięcie amerykańskiego lotniskowca do Zatoki ma być demonstracją siły wobec Iranu.

Jak pisze AP, amerykańskie okręty rutynowo pokonują Zatokę Ormuz pomimo „napiętych spotkań” z irańską marynarką wojenną. Według władz w Teheranie Iran równie dobrze mógłby wysyłać swoje okręty do Zatoki Meksykańskiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański okręt ostrzelał irańską jednostkę w Zatoce Perskiej [+VIDEO]

Kresy.pl / AP / Interfax / WSJ

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz