Grupa okrętów USA, w tym lotniskowiec, wpłynęła do Zatoki Perskiej

Grupa amerykańskich okrętów wojennych, w tym atomowy lotniskowiec USS John C. Stennis, wpłynęła w piątek do Zatoki Perskiej. – informuje agencja Associated Press.

Według amerykańskiej agencji jest to pierwsza wizyta amerykańskiego lotniskowca w Zatoce Perskiej od czasu wyjścia USA z porozumienia nuklearnego z Iranem. Przerywa ona najdłuższą nieobecność tego typu amerykańskich okrętów na tym akwenie co najmniej od ataków terrorystycznych 11. września 2001. W tym kontekście AP przypomniała o groźbach Iranu, że w odpowiedzi na amerykańskie sankcje może on zablokować strategiczną Cieśninę Ormuz, przez którą przepływa jedna trzecia ropy naftowej transportowanej drogą morską.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Wpłynięcie USS John C. Stennis śledziło około 30 okrętów Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, które nawet w pewnym momencie wystrzeliły w innym kierunku rakiety. Z jednego z okrętów wystrzelono również coś, co wyglądało jak komercyjny dron do filmowania. Na pokładach irańskich okrętów było widać fotografów i kamerzystów, którzy robili zdjęcia i filmowali amerykańską eskadrę. Z pokładu USS John C. Stennis obserwowali ich dziennikarze zaproszeni na pokład przez Amerykanów.

CZYTAJ TAKŻE: Lotniskowiec USA po raz pierwszy od prawie 30 lat przekroczył krąg polarny

Oczekuje się, że USS John C. Stennis będzie przebywał w rejonie Bliskiego Wschodu przez dwa miesiące, z czego większość czasu spędzi w Zatoce Perskiej. Według Wall Street Journal wpłynięcie amerykańskiego lotniskowca do Zatoki ma być demonstracją siły wobec Iranu.

Jak pisze AP, amerykańskie okręty rutynowo pokonują Zatokę Ormuz pomimo „napiętych spotkań” z irańską marynarką wojenną. Według władz w Teheranie Iran równie dobrze mógłby wysyłać swoje okręty do Zatoki Meksykańskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański okręt ostrzelał irańską jednostkę w Zatoce Perskiej [+VIDEO]

Kresy.pl / AP / Interfax / WSJ

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz