W nocy z piątku na sobotę aresztowanych zostało co najmniej 11 książąt z saudyjskiej rodziny królewskiej, w tym jeden z czołowych finansistów świata.

Saudyjska telewizja Al-Arabiya podała oficjalny komunikat o licznych aresztowaniach dokonanych przez saudyjską służbę antykorupcyjną. Wśród aresztowanych jest 11 książąt, czterech urzędujących ministrów i dziesiątki członków elity, w przeszłości pełniących te funkcję, a także wysocy oficerowie saudyjskiej armii. Wśród aresztowanych jest Al-Walid ibn Talal, który z majątkiem szacowanych na 18 miliardów dolarów, jest według magazynu “Forbes” 45 na liście najbogatszych ludzi na świecie. Jego aresztowanie odbiło się echem w zachodnich stolicach, bowiem Al-Walid ibn Talal jest aktywnym graczem na rynkach finansowych. Jest udziałowcem Citygroup, News Corp a także Twittera. Kontroluje fundusz inwestycyjny Kingdom Holding.

Służba antykorupcyjna, która przeprowadziła sobotnie aresztowania, jest zarządzana przez saudyjskiego następcę tronu, Mohammed ibn Salmana. 32-letni książę przejął już kontrolę nad armią, polityką zagraniczną, a także polityką socjalną, co miało wzbudzić w saudyjskiej rodzinie królewskiej opór, przed taką koncentracją władzy. Ruch Mohammeda ibn Salmana można więc odczytywać jako ostrzeżenie dla potencjalnych spiskowców i kolejny krok na drodze do konsolidacji jego władzy. Rządzący król, 81-letni Salman Abd al-Aziz al-Saud, który objął tron w 2015 roku, wspiera swojego następcę, na którym coraz częściej polega w sprawowaniu władzy. Próbuje też w ten sposób zapobiec konfliktowi dynastycznemu po swojej śmierci.

Aresztowania nastąpiły kilka godzin po tym, gdy ze stanowiska dowódcy Gwardii Narodowej zdymisjonowany został książę Mutaib ibn Abdullah. Jest on znanym rywalem rządzącego króla i jego syna.

Jak pisze “New York Times” aresztowani będą spędzać czas odosobnienia w luksusowych warunkach. W sobotę ewakuowany został hotel Ritz Carlton  w saudyjskiej stolicy Rijadzie. Prawdopodobnie w nim zamknięci zostaną wysoko urodzeni aresztanci. Formalne zarzuty dotyczą nieprawidłowości działań struktur państwowych wobec powodzi w mieście Dżudda i wystąpienia wirusa MERS na terenie królestwa.

english.alarabiya.net/nytimes.com/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply