W trakcie konferencji „Polska Wielki Projekt” pojawiły się doniesienia, że w Warszawie odbędzie się druga konferencja bliskowschodnia, nawiązująca do konferencji, która odbyła się w lutym br. w stolicy Polski. Minister Jacek Czaputowicz sprostował, że prawdopodobnie odbędzie się ona w Waszyngtonie.

Przypomnijmy, że organizując w lutym w Warszawie formalnie polsko-amerykańską konferencję nt. Bliskiego Wschodu wywołano dyplomatyczny skandal.  Jako pierwszy poinformował o niej sekretarz stanu USA Mike Pompeo na antenie stacji FOX News. Dopiero po tym oficjalne oświadczenie z informacją o konferencji wystosowały służby dyplomatyczne Polski i Stanów Zjednoczonych. Iran uznał wydarzenie za „antyirański cyrk” i zażądał wyjaśnień od polskich władz. Na konferencji nie było m.in. szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini, a większość państw europejskich wysłała do Warszawy szefów dyplomacji lub niższych rangą urzędników. Rosja i Turcja, a także Palestyna, Syria czy Iran zbojkotowały to wydarzenie, a Chiny w zasadzie nie zostały zaproszone do udziału. W konferencji wzięli udział przedstawiciele 62 państw, przy czym w zasadzie tylko Stany Zjednoczone (wiceprezydent Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo) i Izrael (premier Benjamin Netanjahu) były reprezentowane na wyższym szczeblu. Dodatkowo przy okazji szczytu doszło do kolejnych kontrowersji – przybyły nań wiceprezydent Pence wezwał Polskę do zaspokojenia roszczeń żydowskich i stawiał Polakom za wzór żydowskiego partyzanta, który po wojnie był funkcjonariuszem UB, a premier Netanjahu zarzucił Polakom kolaborację z nazistami. Szerokim echem odbiła się też relacja korespondentki NBC News z Warszawy, która powiedziała, że powstanie w getcie warszawskim było wymierzone w „polski i nazistowski” reżim. Mimo to minister Czaputowicz utrzymywał w wywiadzie dla PAP, że konferencja „w dłuższej perspektywie” zostanie oceniona jako sukces.

Jak podał portal wPolityce, w niedzielę minister Czaputowicz został poproszony o skomentowanie doniesień, jakoby w Warszawie miała odbyć się druga bliskowschodnia konferencja. Szef polskiej dyplomacji odpowiedział, że odbędzie się ona prawdopodobnie w Waszyngtonie w połowie przyszłego roku. Będzie ona podsumowywała prace 7 grup roboczych, których powołanie zapowiedziano w lutym w Warszawie. Ich prace dotyczą takich zagadnień jak walka z terroryzmem, sprawy humanitarne, prawa człowieka, czy bezpieczeństwo energetyczne. „Pewnie jesienią będą się odbywać zebrania ekspertów w siedmiu państwach i spodziewamy się w połowie przyszłego roku konferencji podsumowującej, która odbędzie się zapewne w Waszyngtonie” – tłumaczył Czaputowicz dodając, że trwają uzgodnienia dyplomatyczne w tej sprawie.

CZYTAJ TAKŻE: Ambasador Iranu: Polska będzie musiała liczyć się z konsekwencjami konferencji bliskowschodniej

Kresy.pl / wpolityce.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz