Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w telefonicznej rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Białorusi potwierdził gotowość do rozpoczęcia niezwłocznych dostaw ropy naftowej na Białoruś.

Jak zakomunikował rzecznik Departamentu Stanu Morgan Ortagus, Mike Pompeo odbył w piątek telefoniczną rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Władimirem Makiejem. Szef amerykańskiej dyplomacji podziękował Makiejowi za “udaną wizytę” w Mińsku 1 lutego br. i potwierdził amerykańskie poparcie dla suwerenności Białorusi. Potwierdził też, że amerykańskie firmy mogą niezwłocznie przystąpić do sprzedaży Białorusi ropy naftowej po konkurencyjnych cenach.

Szefowie dyplomacji obu krajów omówili też możliwości zacieśnienia więzi biznesowych, w tym plany organizacji wyjazdu do Mińska jeszcze w tym roku amerykańskiej delegacji handlowej wysokiego szczebla.

Bardziej lakonicznie poinformowała o rozmowie służba prasowa MSZ Białorusi. Według niej oprócz omówienia wyników wizyty z 1 lutego Makiej i Pompeo “rozważyli także kwestie współpracy dwustronnej, agendy regionalnej i międzynarodowej, w tym tematykę bezpieczeństwa energetycznego”.

Jak pisaliśmy, podczas wizyty na Białorusi sekretarz stanu USA Mike Pompeo stwierdził, że Stany Zjednoczone wyrażają chęci i mają możliwości, aby zaopatrzyć Białoruś w 100% potrzebnego gazu i ropy.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego w Waszyngtonie z amerykańskim sekretarzem energii Danem Brouillette spotkali się pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz minister klimatu Michał Kurtyka. Po spotkaniu Naimski mówił, że Polska jest zainteresowana dostarczać Białorusi ropę naftową. Pełnomocnik rządu nie sprecyzował, skąd miałaby pochodzić ropa dostarczana na Białoruś, ale przypominał o deklaracji Pompeo na temat gotowości USA do zapewnienia Białorusi 100 proc. potrzebnej ropy i gazu. Dzień później polski operator sieci rurociągów naftowych PERN S.A. ogłosił przygotowania do umożliwienia rewersu ropy rurociągiem “Przyjaźń” w kierunku Białorusi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / state.gov / Biełta

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply