W środę w Waszyngtonie z amerykańskim sekretarzem energii Danem Brouillette spotkali się pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz minister klimatu Michał Kurtyka. Po spotkaniu Naimski mówił, że Polska jest gotowa dostarczać Białorusi ropę naftową.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, spotkanie odbyło się w ramach “strategicznego dialogu polsko-amerykańskiego dotyczącego energii”. Jednym z tematów rozmowy były relacje z Białorusią, która ostatnio poszukuje alternatyw dla gazu ziemnego i ropy naftowej z Rosji. Piotr Naimski mówił, że Polska jest zainteresowana, “by w miarę możliwości, wspomóc Białoruś dostawami ropy naftowej, jeśli to będzie konieczne”. Z jego słów wynika, że decyzja zależy od Białorusinów. Polska będzie wówczas mogła zacząć dostarczać na Białoruś swoim systemem przesyłowym ropę naftową – “początkowo niewielkie ilości ropy, a z czasem dużo większe”, jak mówił Naimski.

Pełnomocnik rządu nie sprecyzował, skąd miałaby pochodzić ropa dostarczana na Białoruś, ale przypominał, że ostatnio sekretarz stanu USA Mike Pompeo mówił o gotowości USA do zapewnienia Białorusi 100 proc. potrzebnej ropy i gazu.

PRZECZYTAJ: Łukaszenko: najbardziej opłaca się nam sprowadzać ropę z Gdańska

Według Naimskiego Amerykanie byli zainteresowani, jak przebiega rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu oraz budowa gazociągu Baltic Pipe.

Pełnomocnik rządu wspominał także, że w USA jest zainteresowanie długoterminową współpracą z Polską w kwestii budowy elektrowni atomowej. “Partnera do tego programu będziemy formalnie zapraszali i wybierali wkrótce” – mówił Naimski dodając, że w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy wydane zostaną w tej sprawie istotne ogłoszenia. Według niego w ciągu 20 lat Polska będzie chciała zbudować minimum 6 reaktorów o łącznej mocy od 6 do 9 gigawatów.

Michał Kurtyka określił USA mianem strategicznego partnera Polski nie tylko w obszarze zasobów konwencjonalnych, ale także “przyszłych źródeł energii”.

Jak podaje PAP, wizyta polskiej delegacji potrwa w Waszyngtonie do piątku. W planie są spotkania z urzędnikami Departamentu Stanu i kongresmenami.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko narzeka na wymuszanie przez Rosję integracji i mówi, po ile Polska kupuje gaz od USA

Kresy.pl / wpolityce.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply