Zgodnie z zapowiedzią prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko urządził czystkę personalną po feralnej wizycie na farmie mlecznej pod Szkłowem. Pracę stracili m.in. wicepremier i minister rolnictwa.

Jak pisaliśmy, we wtorek prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko wizytował farmę mleczną „Sliży” pod Szkłowem. Jego oczom ukazały się wychudzone krowy ubrudzone po brzuchy łajnem i inne niedociągnięcia. Łukaszenko nazwał farmę „Oświęcimiem” i zapowiedział dymisję gubernatora obwodu mohylewskiego oraz przeniesienie swojego przedstawiciela w obwodzie na niższe stanowisko. Nakazał także szefowej swojej administracji Natalii Koczałowej, by przygotowała mu spis osób, które odpowiadają za sytuację na farmie.

W czwartek okazało się, że na dymisjach urzędników szczebla obwodowego nie skończyło się. Łukaszenko podpisał decyzje o zdymisjonowaniu wicepremiera Michaiła Rusyja oraz ministra rolnictwa Leonida Zajaca. Wcześniej w czwartek wszczęto śledztwo w sprawie nadużycia stanowiska publicznego przez osoby zarządzające przedsiębiorstwami „Amkodor-Szkłow” i „Kupałowskoje”.

„Chcę, żeby ludzie zrozumieli, że pytanie nie polega na tym, że tam były brudne krowy. Po prostu ludzie nie wiedzą, że te krowy były na wagę złota. Zebraliśmy je w całym kraju, aby skompletować kombinaty mleczne. I te krowy nie powinny dawać około 5 tysięcy kg mleka rocznie. To także dobry udój, ale nie dla tych krów”. – tłumaczył swoje decyzje Łukaszenko. Jak twierdził, polecił szefowej swojej administracji oraz przewodniczącemu Państwowej Komisji Kontroli wprowadzić „stan wojenny” w podobnych gospodarstwach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, już wcześniej gospodarskie wizyty Łukaszenki kończyły się podobnymi czystkami. W ubiegłym roku po wizytacji w kilku zakładach w rejonie orszańskim najpierw publicznie zbeształ najwyższych urzędników włącznie z premierem a później wymienił cały rząd.

Kresy.pl / tut.by
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    pik :

    Obesrane po pachy krowy z bagnem gnoju, zamiast suchej słomianej podściółki w państwowej firmie rolniczej. Sprzęt rolniczy, często w ogóle nie używany, niszczeje w znacznym rozmiarze. Poleciały najważniejsze głowy i zapachniało więzieniem, bo Łukaszenko zagroził prokuraturą. Sądzę, że uzyska znaczne poparcie Białorusinów.