Kambodża: przywódcy Czerwonych Khmerów skazani za ludobójstwo

Dwóch czołowych przywódców reżimu Czerwonych Khmerów w Kambodży zostało w piątek uznanych za winnych ludobójstwa i skazanych na dożywocie. Przełomowy wyrok zapadł prawie 40 lat po upadku komunistycznego reżimu odpowiedzialnego za śmierć jednej czwartej ludności kraju. – pisze agencja AFP.

Skazani to 87-letni Khieu Samphan, była głowa państwa oraz 92-letni Nuon Chea, były „Brat Numer 2” – zastępca przywódcy Czerwonych Khmerów Pol Pota. Chea uznano za winnego ludobójstwa przeciw muzułmanom Czam i Wietnamczykom. Drugi z oskarżonych został uznany za winnego tylko w przypadku Wietnamczyków, zgodnie z zasadą współodpowiedzialności. Sąd uznał, że brak jest dowodów na jego winę w sprawie ludobójstwa Czam.

Wyrok ma znaczenie symboliczne, ponieważ obaj skazani od 2014 roku odbywają już karę dożywotniego więzienia za brutalną przymusową ewakuację Phnom Penh w 1975 roku. Jest to jednak pierwszy wyrok stwierdzający, że w Kambodży doszło do ludobójstwa. Surowszy wyrok nie był możliwy – w Kambodży nie ma kary śmierci.

Obaj przywódcy zostali skazani przez Nadzwyczajne Izby Sądu Kambodży (ECCC) – specjalny trybunał działający pod patronatem ONZ. Trybunał działający na podstawie połączonego prawa Kambodży i prawa międzynarodowego powstał dzięki wsparciu ONZ w 2006 r. w celu osądzenia przywódców Czerwonych Khmerów.

“Werdykt jest w istocie wyrokiem norymberskim ECCC, a tym samym ma bardzo duże znaczenie dla Kambodży, międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i annałów historii” – stwierdził David Scheffer, który był specjalnym ekspertem Sekretarza Generalnego ONZ w sprawie procesów Czerwonych Khmerów.

Czerwoni Khmerzy objęli władzę w Kambodży w 1975 roku w wyniku wojny domowej. Mieszkańców miast wygnano na wieś, gdzie w komunach mieli pracować na roli. Likwidowano przy tym inteligencję oraz urzędników poprzedniego systemu. W wyniku głodu, wyczerpania, tortur i masowych egzekucji zginęło do 2 mln ludzi. Ofiarami zbrodni padły także mniejszości narodowe i religijne. W 1979 roku kres reżimowi położyła wietnamska interwencja. Odpowiedzialności za zbrodnie uniknął przywódca Czerwonych Khmerów Pol Pot, który przeszedł do walki partyzanckiej i zmarł w 1998 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Kambodża: Tresowane szczury ratują ludzi [+FOTO]

Kresy.pl / AFP / tvn24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply