Prezydent USA powiedział, że jego państwo opuści Światową Organizację Handlu (WTO) „jeśli będzie trzeba”. Donald Trump uznał jej działania za niekorzystne dla interesów jego państwa.

„Wiemy, że oszukują nas od lat i to się nigdy więcej nie może powtórzyć” – portal Onet zacytował w środę słowa Trumpa wypowiedziane w czasie jego spotkania z z pracownikami jednego z zakładów koncernu Shell w Pensylwanii. „Jeśli trzeba będzie, wyjdziemy” – zapewnił amerykański prezydent.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

To już kolejna tego rodzaju deklaracja Trumpa, który już w zeszłym roku stwierdził, że WTO funkcjonuje źle i wymaga reformy, a jeśli te reformy nie nastąpią to jego państwo „może się z niej wycofać” z tej organizacji. Trumpowi przeszkadzają preferencje jakie światowa organizacja stwarza dla państw rozwijających się, do których zaliczane są także Chiny, uznawane przez administrację obecnego prezydenta za głównego wroga.

W ubiegłym roku między Waszyngtonem a Pekinem rozpoczęła się wojna handlowa po nałożeniu wysokich ceł na chińską stal i aluminium przez administrację Donalda TrumpaChiny szybko odpowiedziały cłami odwetowymi. W ciągu kolejnych miesięcy obie strony nakładały kolejne cła, które podważyły opłacalność eksportu dóbr o wartości setek miliardów dolarów. Spowodowało to znaczny spadek chińskiego eksportu, a ChRL przestała być najważniejszym partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump od początku swoich rządów pozostaje sceptyczny wobec wolnego handlu wdrażając politykę protekcjonistyczną. Wkrótce po objęciu władzy wycofał USA z Partnerstwa Transpacyficznego czyli umowy o wolnym handlu łączącej wiele krajów leżących nad Oceanem Spokojnym. Wymusił także na Kanadzie i Meksyku zmiany w funkcjonowaniu Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (NAFTA).

onet.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz