Amerykańska stacja CBS News poprawiła materiał o 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz usuwając z niego słowa o „polskim obozie zagłady”.

Jak informowaliśmy, słowa „polski obóz śmierci” pojawiły się w niedzielę w krótkim filmie zamieszczonym przez CBS News na Twitterze. „Dziesiątki byłych więźniów Auschwitz wróciło do polskiego obozu śmierci na Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu” – głosił napis pojawiający się podczas filmu.

Oszczerczy napis został oprotestowany przez wielu użytkowników Twittera a także przez konsulat RP w Nowym Jorku, który zwrócił CBS News uwagę, że obóz w Auschwitz był „niemieckim obozem śmierci w okupowanej Polsce”. Konsulat przesłał amerykańskiej telewizji link do wideo wyjaśniającego, dlaczego nie powinno się używać sformułowań o „polskich obozach”.

W poniedziałek CBS News opublikowała na Twitterze nową wersję filmu o 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, w której zamiast „polskiego obozu śmierci” pojawia się sformułowanie „obóz koncentracyjny”.

„Wcześniejsza wersja tego twitta mówiła, że Auschwitz był +polskim obozem śmierci+. Nie było polskich obozów śmierci. Auschwitz był niemieckim obozem w okupowanej Polsce” – napisało CBS News publikując materiał.

Przypomnijmy, że rok temu Sejm wprowadził do ustawy o IPN przepisy pozwalające na ściganie osób przypisujących Polsce i narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy, a więc m.in. używających określeń typu „polski obóz zagłady”. Pod naciskiem USA i Izraela nowelizacja została uchylona w czerwcu 2018 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Australijska gazeta pisze o polskim obozie śmierci

Kresy.pl /polsatnews.pl

CBS News wycofała się z określenia „polski obóz zagłady”
4.9 (98.75%) 16 głosów.

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz