Tomasz Rzymkowski (K’15) mówi portalowi Kresy.pl, że dziwi go „nieznajomość podstawowych prawideł funkcjonowania państwa prawa” prezentowana przez marszałka Senatu, który zapewnia, że nowa ustawa o IPN nie będzie działać.

Jak informowaliśmy wcześniej, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że nowa ustawa o IPN nie będzie stosowana, przynajmniej do czasu orzeczenia TK. Jego zdaniem, trzeba by być „straceńcem i osobą nieodpowiedzialną”, żeby w tej chwili zacząć stosować przepisy ustawy.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W rozmowie z portalem Kresy.pl poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15 powiedział, że dziwi go „nieznajomość podstawowych prawideł funkcjonowania państwa prawa”, którą prezentuje marszałek Karczewski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Ustawa obowiązuje, jest w porządku prawnym, nie ma żadnych instrumentów, które by zawieszały normy w niej zawarte, więc nie wiem o czym pan marszałek Karczewski mówi – powiedział Rzymkowski. Zaznaczył, że nie dostrzega żadnego instrumentu prawnego, który mógłby blokować nową ustawę o IPN.

Poseł K’15 podkreśla, że skierowanie ustawy do TK przez pana prezydenta jest aktem następczym, aktem kontroli ustawy z konstytucją. – Zatem ustawa obowiązuje, nie ma tu żadnej możliwości odstępstwa.

Zdaniem Rzymkowskiego, PiS w ostatnim czasie wykonuje w związku z nową ustawą o IPN „dziwne i niezrozumiałe ruchy”. Przypomniał m.in. o ostatniej wypowiedzi wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który w rozmowie z tygodnikiem „Sieci” powiedział, że PiS nie był przygotowany na skutki międzynarodowe, które były związane z nowelizacją ustawą o IPN, a winę za całą sprawę obarczył polityków Kukiz’15. Przyznał zarazem, że powodem wstrzymywania prac nad projektem nowelizacji ustawy była penalizacja „kłamstwa wołyńskiego” i możliwość ścigania za propagowanie w Polsce banderyzmu. – Dziś głos zabrał marszałek Karczewski. Dla mnie to jakieś dziwne i niezrozumiałe wypowiedzi – powiedział poseł.

Przeczytaj: Kukiz odpowiedział Terleckiemu. „Wywód godny Stalina”

Tomasz Rzymkowski nie uważa jednak wypowiedzi Karczewskiego za próbę wywarcia jakiejś presji czy zasugerowania jakiś działań prokuraturze czy IPN. Zaznacza, że instytucje te działają autonomicznie.

– Pamiętajmy, że nie jest to tylko element związany z funkcjonowaniem IPN, ale również dotyczy porządku prawnego na terenie całej Polski. Chodzi przede wszystkim o podważanie zbrodni dokonanych przez komunistów, nazistów i ukraińskich nacjonalistów. Do tej pory IPN zajmował się tematyką zbrodni ukraińskich z okresu sprzed II wojny światowej, jak i z lat wojennych i powojennych, natomiast obecnie ma to wpisane do swoich fundamentalnych zadań – mówi poseł.

Rzymkowski przypomniał też, że na posiedzeniu komisji sejmowej w tej sprawie zastępca prokuratora generalnego i szef Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu mówili jasno, że zajmują się tymi kwestiami. – Przypominam o punkcie mówiącym o zbrodniach totalitarnych wymierzonych w naród polski. To katalog otwarty i na jego podstawie te zbrodnie były badane. Teraz nabrało to jednak poważniejszego znaczenia.

– To jakaś próba łagodzenia narracji, wycofywania się rakiem w wykonaniu PiS – komentuje Rzymkowski. – Szczególnie wczorajsza wypowiedź marszałka Terleckiego – próba przypisania nam blamażu dyplomatycznego i nieumiejętności kooperacji MSZ z resortem sprawiedliwości. To jest żałosne – mówi poseł.

– Panowie, przyjmijcie „na klatę” to co zrobiliście: nie poinformowaliście strony izraelskiej i środowisk żydowskich, które domagały się rozmowy na ten temat. Były w tej sprawie dokumenty do marszałka Sejmu od byłego ministra Witolda Waszczykowskiego, który sam powtarzał, że informował go i ministerstwo sprawiedliwości o uwagach strony izraelskiej i środowisk żydowskich. To zostało zlekceważone. Teraz jako Polska zbieramy to smutne żniwo lekceważenia i braku adekwatnego działania na niwie międzynarodowej. PiS widząc, że w Polsce może robić co chce, przy słabości opozycji totalnej i przy dość dużej aprobacie społecznej myślał, że podobnie będzie na arenie międzynarodowej. Jednak tam ich działania spotykają się z o wiele poważniejszymi przeciwnikami i naruszają o wiele poważniejsze interesy – mówi poseł Rzymkowski.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Durnota prawna pana Karczewskiego zniewala.Prezydent RP przecież podpisał Ustawę o IPN,po czym w trybie następczym niektóre jej elementy zaskarżył do TK. Znowelizowana Ustawa o IPN obowiązuje więc w pełnym zakresie po 14 dniach od jej opublikowania.Gdyby Prezydentowi RP zależało na zablokowaniu nowelizacji ustawy,to przed jej podpisaniem skierowałby ją do TK, miał do tego prawo i z tego prawa nie skorzystał.Pan Karczewski bredzi jakby był zainteresowany Trybunałem Stanu.