Dotychczasowy prezydent Ghany Nana Akufo-Addo wygrał poniedziałkowe wybory już w pierwszej turze choć minimalnie.

Zgodnie wynikami podanymi w środę przez agencję informacyjną Reutera Akufo-Addo uzyskał 51,9 proc. głosów czyli nieznacznie powyżej połowy ważnych głosów, co umożliwia mu reelekcję już w pierwszej turze. Choć pretendentów było aż 11 liczył się wśród nich tylko jeden – John Dramani Mahama, który uzyskał 47,37 proc. głosów. Pozostali kandydaci uzyskali poniżej 1 proc. głosów każdy.

Obserwatorzy oceniają, że wybory zostały przeprowadzone prawidłowo – profesjonalnie i przejrzyście. Obserwatorów delegowało Biuro ONZ do spraw Afryki Zachodniej i Sahelu (UNOWAS), Unia Afrykańska oraz Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS).

Niemniej emocje wyborców przerodziły się gdzieniegdzie w krwawe starcia. Miejscowa policja podała, że tylko od dnia wyborów do środy zginęło w nich pięciu obywateli.

Reuter łączy poparcie dla prezydenta z ogłoszonym przez niego programem stymulującym gospodarkę obejmującym wydanie 17 miliardów dolarów. Jednocześnie jednak Akufo-Addo stał się celem krytyki Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który uznał zadłużenie Ghany na poziomie ponad 70 proc. PKB za zbyt wysokie.

 

Czytaj także: Opozycja zbojkotowała wybory w afrykańskim państwie

reuters.com/newsaf.cgtn.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply