Komisja Europejska zwróciła się do Hiszpanii o zobowiązanie się do zmian strukturalnych w celu rozwiązania “problemów” dotyczących emerytur, zatrudnienia i jedności rynku – poinformował we wtorek portal El Pais.

Jak poinformował we wtorek El Pais, Komisja Europejska chce, aby Hiszpania zajęła się nierozwiązanymi problemami strukturalnymi w trzech dziedzinach – emeryturach, zatrudnieniu i jedności rynku. Domaga się wiarygodnego i spójnego planu określającego program reform Hiszpanii w ramach porozumienia o wydaniu niedawno zatwierdzonego pakietu europejskiej pomocy stymulacyjnej.

Zobacz też: Komisja Europejska wszczęła „dodatkową” procedurę wobec Polski ws. naruszenia unijnego prawa

Bruksela chce, aby rząd Hiszpanii zobowiązał się do podjęcia zobowiązań w trzech głównych kwestiach: zagwarantowaniu stabilności systemu emerytalnego, opracowaniu nowych zasad ograniczających umowy na czas określony oraz opracowaniu ustawy, która ujednolici kryteria rynkowe i pozwoli uniknąć fragmentacji regulacji regionalnych.

Władze wykonawcze UE chciałyby również uzależnić część środków na odbudowę od faktycznej realizacji tych reform. „Hiszpania ma problem ze stabilnością swoich emerytur i rynkiem pracy. Nie jesteśmy w 2012 roku: nie prosimy o dostosowania fiskalne, które mogłyby mieć negatywne skutki krótkoterminowe, ani nie narzucamy rozwiązania. Jednak Hiszpania musi określić działania” – przekazał portal.

Hiszpania negocjuje obecnie pakiet środków z Brukselą. Komisja chce do kwietnia zatwierdzić krajowe plany naprawcze określające programy reform i inwestycji państw członkowskich.

Zobacz też: Komisja Europejska nie chce żeby państwa członkowskie udzielały pomocy finansowej firmom korzystającym z “rajów podatkowych”

Zgodnie z planami hiszpańskiego rządu, w ustawie o jedności rynku gospodarczego z 2013 roku zostaną wprowadzone pewne zmiany w celu ograniczenia biurokracji związanej z różnymi administracjami centralnymi i regionalnymi zaangażowanymi w ten proces. “Jednak rozwiązanie problemu fragmentacji rynku będzie wymagało znalezienia równowagi, która nie zachwieje partiami regionalnymi, odgrywającymi znaczącą rolę we wspieraniu rządu Partii Socjalistycznej i Unidas Podemos” – informuje El Pais. W ubiegłym tygodniu partie pomogły rządowi zatwierdzić plan budżetowy na 2021 rok, zapewniając potrzebną stabilność koalicji mniejszościowej i rozszerzając jej polityczny horyzont.

W międzyczasie minister bezpieczeństwa społecznego José Luis Escrivá przygotował już plan reformy emerytalnej, chociaż Komisja Europejska nieufnie podchodzi do liczb przez niego przedstawionych.

Zobacz też: Hiszpania przyjęła ustawę o edukacji seksualnej 6-latków

Kresy.pl/El Pais

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply