László Kövér, przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego, ukarał Pétera Jakaba, przywódcę partii Jobbik, grzywną w wysokości 4,4 miliona forintów (12 tysięcy euro) po tym jak w zeszłym tygodniu w węgierskim parlamencie Jakab próbował położyć worek ziemniaków na stole premiera Orbana.

Na poniedziałkowej sesji Jakab po raz pierwszy nazwał Orbána „królem ziemniaków”, nawiązując do wyborów uzupełniających, kiedy to kilku polityków rozdawało ziemniaki biednym. Według polityka, w wyborach uzupełniających w Borsodzie w tym miesiącu wielu ludzi głosowało na Fidesz, ponieważ partia rządząca dała im darmowe ziemniaki – poinformował Hungary Today.

Powiedział: „Wszystko, co mogłem zrobić, to dać „drogiemu przywódcy” [nawiązanie do byłego komunistycznego dyktatora Korei Północnej, Kim Dzong-Ila] prezent w postaci ziemniaków, które Fidesz rozprowadzał w Borsodzie i po całym kraju przez dziesięć lat, teraz zobaczy, jak to jest być tak wysoko cenionym”.

Zobacz też: Węgry: Polak aresztowany pod zarzutem próby przemytu ludzi

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jakab próbował położyć torbę ziemniaków przed Orbánem, ale temu zapobiegli politycy prorządowi, w tym Máté Kocsis i Zsolt Semjén. László Kövér miał również popychać przywódcę partii.

Nie był to jednak koniec sprawy, a przewodniczący Izby nałożył na Jakaba bezprecedensową grzywnę w wysokości 4,4 mln HUF (12 tysięcy euro) za jego działanie – poinformował poseł na swojej oficjalnej stronie na Facebooku. Kara wynosi dwukrotność miesięcznej pensji lidera Jobbiku, która wynosi 2,2 miliona HUF.

Zobacz też: Węgry najgorzej nastawionym wobec imigrantów krajem w Europie

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prawicowy poseł przekazał portalowi informacyjnemu Alfahír, że Jobbik odwoła się od wyroku. Przywódca frakcji powiedział, że „tak działa reżim, że każdy, kto powie prawdę, a mianowicie, że reżim utrzymuje Węgrów w biedzie zostanie ukarany grzywną w wysokości czterech i pół miliona” – dodał też, że jego zdaniem rząd podąża drogą władz Białorusi.

https://www.facebook.com/jakab.peter.miskolc/posts/3745069438888676

Kresy.pl/Facebook.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz