Proukraińskie demonstracje w wielu miastach Polski

W czwartek w wielu miastach w całej Polsce odbyły się liczne demonstracje, wyrażające solidarność z Ukrainą i poparcie dla tego państwa i jego mieszkańców w obliczu rosyjskiej inwazji.

W Krakowie, według RMF FM, tysiące ludzi zebrały się przed konsulatem Rosji. Policja podała, że obecnych było około 4 tys. osób, przy czym znaczna część z nich to Ukraińcy żyjący w Krakowie. Jak poinformowano, uczestnicy zgromadzenia podeptali flagę Rosji. Głośno skandowano też banderowskie zawołanie „Sława Ukrainie, Herojam Sława!”. Dodajmy, że choć na stronie RMF FM wymieniono inne hasła, jak „Putin won”, czy „Precz z sowieckim bandytą”, to o tym nie wspomniano – mimo że wyraźnie słychać zawołanie na dołączonym nagraniu.

Pod ambasadą Rosji w Warszawie zgromadziło się ok. 3-5 tys. osób. Obecni byli też znani posłowie Koalicji Obywatelskiej (Michał Szczerba), Lewicy (Adrian Zandberg) oraz Szymon Hołownia. Przemawiali na nim przedstawiciele społeczności Ukraińców w Polsce, w tym ze Związku Ukraińców i organizacji Ukraiński Dom. Głos zabrała m.in. kontrowersyjna ukraińska działaczka Euromajdanu Warszawa, Natalia Panczenko.

W Olsztynie demonstrowali zarówno polscy mieszkańcy, jak i Ukraińcy pracujący w regionie oraz ukraińska młodzież. Samorządowcy zadeklarowali pomoc w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy.

Wielka, kilkutysięczna demonstracja z udziałem Polaków i Ukraińców odbyła się w centrum Wrocławia. Demonstrowano też w Białymstoku, gdzie według RMF krzyczano „Sława Ukrainie!”. Tamtejszą demonstrację współorganizowała młodzieżówka PO. Na jednym z urzędowych budynków miasta, obok polskiej i unijnej, pojawiła się też flaga ukraińska.

W Łodzi najpierw kilkaset osób zgromadziło się przed konsulatem honorowym Ukrainy przy ulicy Piotrkowskiej, a później, na Placu Wolności, demonstrowało ponad tysiąc osób. Według relacji medialnych, ludzie mieli flagi ukraińskie i symbole w barwach niebiesko-żółtych, a także biało-czerwono-białe flagi Białorusi. Podczas wiecu wielokrotnie skandowano głośno „Sława Ukrainie, Herojam sława”.

W Lublinie w ciągu dnia protestowali ukraińscy i białoruscy studenci UMCS. Obecni byli też Polacy. „Dziennik Wschodni” zamieścił fotorelację z demonstracji. Niestety, na zdjęciach widać było także probanderowskie akcenty. Jedno ze zdjęć przedstawiało najpewniej młodą Ukrainkę, trzymającą planszę z napisem w jęz. ukraińskim „Ojczulek nasz Bandera, Ukraina matka”, przy czym nazwisko przywódcy OUN były w czerwono-czarnych barwach OUN-UPA. Kopie zdjęcia zamieszczono w mediach społecznościowych, nie ma go w aktualnej galerii na stronie „Dziennika”.

Zobacz: Słynny ukraiński chór wykonał „Ojciec nasz Bandera” [+VIDEO]

Inne demonstracje solidarności z Ukrainą odbyły się też m.in. w Szczecinie, Koszalinie i Bydgoszczy.

Przeczytaj: Mer Melitopola: trwają walki na ulicach miasta [+VIDEO]

Czytaj także: Zełenski: Nie boimy się mówić o neutralnym statusie. Musimy porozmawiać o zawieszeniu broni

rmf24.pl / PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz