Prokuratura domaga się wyższych kar dla dwóch przedsiębiorców, którzy zostali skazani w pierwszej instancji za współpracę z rosyjskim wywiadem. Śledczy zapowiadają apelację.

Chodzi o sprawę Marcina K. oraz Radosława S. Kilka dni temu zostali skazani przez Sąd Okręgowy w Suwałkach za działalność na rzecz obcego wywiadu. Otrzymali kary 1,5 roku oraz 1 roku pozbawienia wolności. Śledczy skierowali do sądu wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku na piśmie. Oznacza to, że zamierzają wnieść apelację. „Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, który skierował w tej sprawie akt oskarżenia zapowiedział złożenie apelacji” – potwierdza Prokuratura Krajowa, cytowana w środę przez Rzeczpospolitą.

ABW zatrzymała obu przedsiębiorców wiosną ubiegłego roku. Ustalenia śledztwa są tajne, co wynika z charakteru zarzutów.

Oficjalne ustalenia wskazują, że przedsiębiorcy działali m.in. na Pomorzu oraz w obwodzie kaliningradzkim. Od kilku lat oficjalnie świadczyli tam usługi dotyczące uzyskiwania wiz.

„Marcin K. był pośrednikiem wizowym wykonującym usługi na rzecz firmy Radosława S., zajmującej się pośrednictwem wizowym” – poinformowała ABW w ubiegłorocznym komunikacie.

Radosław S. miał z kolei dostarczać mu informacje “w celu osiągnięcia korzyści majątkowych informacje, które zostały następnie przekazane rosyjskiemu wywiadowi”, wiedząc, czym w rzeczywistości zajmuje się K.

Zobacz także: Obywatele Rosji i Białorusi oskarżeni o szpiegostwo

Oskarżeni mieli działać od kilku lat.

Pierwszy z nich został oskarżony o „działanie na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikowane z art. 130 § 1 kodeksu karnego”. Grozi za to od roku do lat 10 lat pozbawienia wolności. Drugi o „ułatwianie prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu”.

Śledczy chcą zaskarżyć wyrok sądu pierwszej instancji, ponieważ uważają, że jest niewspółmiernie łagodny.

Zobacz także: W Słowenii aresztowano dwie osoby podejrzane o szpiegostwo na rzecz Rosji

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply