W czwartek prezydent Gitanas Nausėda spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jak informuje Ukrinform, prezydent Litwy zapowiedział dostarczenie amunicji i 10 pojazdów opancerzonych na Ukrainę.

Jak poinformował serwis internetowy prezydenta Litwy, w czwartek prezydent Gitanas Nausėda spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jak informuje Ukrinform, prezydent Litwy zapowiedział dostarczenie amunicji i 10 pojazdów opancerzonych na Ukrainę.

Obaj przywódcy rozmawiali o agresji wojskowej Rosji i pomocy Litwy dla Ukrainy.

Prezydent Litwy podkreślił potrzebę dalszego aktywnego rozszerzania i zaostrzania sankcji wobec Rosji, a także wzmacniania ich wpływu na gospodarkę, sektor finansowy i zdolności wojskowe agresora. Gitanas Nausėda podkreślił, że instrumenty nacisku muszą być maksymalnie skuteczne i dlatego konieczne jest wyeliminowanie wszystkich wyjątków pozostałych w przyjętych dotychczas pakietach sankcji UE.

„Litwa będzie nadal wspierać Ukrainę pomocą wojskową, humanitarną, finansową i ekspercką. Będziemy nadal łączyć międzynarodowe wysiłki, aby utrzymać presję na Rosję w celu zminimalizowania jej zdolności do prowadzenia wojny na Ukrainie. Będziemy Waszym głosem w Europie, aby zapewnić wczesne członkostwo Ukrainy w UE. Dołożymy wszelkich starań, aby postawić przed wymiarem sprawiedliwości osoby odpowiedzialne za zbrodnie Rosji na Ukrainie. Nie będziemy się męczyć, nie pozwolimy też zmęczyć się innym. Będziemy razem z Ukrainą do zwycięstwa” – powiedział prezydent.

Zobacz też: Litwa uznała patriarchę Cyryla za osobę niepożądaną

Gitanas Nausėda poinformował prezydenta Zełenskiego, że Litwa zapewni Ukrainie dodatkowe transportery opancerzone oraz pakiet amunicji do szkolenia bojowego. W niedalekiej przyszłości dostarczone zostaną również systemy przeciw dronom produkcji litewskiej.

Zobacz też: Litwa leczy ukraińskich żołnierzy

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply