Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Cyryl, został objęty zakazem wjazdu na Litwę.

Jak podał w środę portal Delfi, patriarcha Cyryl, zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, na wniosek litewskiego MSZ został objęty zakazem wjazdu na Litwę. Litewskie MSW, które o tym poinformowało, podało, że decyzja ta została podyktowana faktem, że Cyryl w swoich wypowiedziach podważał integralność terytorialną Ukrainy i popierał agresywne działania Rosji.

„Patriarcha Cyryl świadomie zaprzecza integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, uzasadnia i wspiera agresywne działania Federacji Rosyjskiej, które rażąco naruszają normy i zasady prawa międzynarodowego” – napisano w komentarzu ministerstwa spraw wewnętrznych Litwy przekazanym agencji ELTA.

Według litewskich władz Cyryl wielokrotnie pozytywnie wypowiadał się publicznie o rosyjskiej agresji wobec Ukrainy.

„W propagandowych mediach patriarcha Cyryl otwarcie nazywa mieszkańców Ukrainy +uczestnikami nazistowskiego reżimu+, których należy deportować lub zniszczyć. 27 lutego 2022 roku patriarcha Cyryl pobłogosławił rosyjskie wojsko biorące udział w wojnie” – twierdzi litewskie MSW.

Prawosławie na Litwie podlega Patriarchatowi Moskiewskiemu jako eparchia (diecezja) wileńska i litewska Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Jej kierownictwo twierdzi, że skierowało wniosek do RKP o nadanie jej statusu samorządu kościelnego. Biskup trocki Ambroży odwiedził w lipcu Moskwę, gdzie spotkał się z patriarchą Cyrylem. Podczas spotkania Ambroży wyjaśnił, dlaczego litewski kościół prawosławny potrzebuje większej niezależności. Według biskupa reakcja patriarchy Cyryla na prośbę litewskiego kościoła prawosławnego była “pozytywna”.

Unia Europejska rozważała nałożenie sankcji na Cyryla, ale sprzeciwiły się temu Węgry. W czerwcu br. sankcje na Cyryla nałożyła Wielka Brytania

Kresy.pl / delfi.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply