Brytyjskie władze ogłosiły rozszerzenie sankcji na kolejne osoby w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Jak podało w czwartek brytyjskie MSZ, Wielka Brytania nałożyła sankcje m.in. na zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarchę Cyryla oraz pełnomocnika prezydenta Rosji ds. praw dziecka Mariję Lwową-Biełową.

Lwowej-Biełowej zarzucono, że jest “zamieszana w barbarzyńskie traktowanie dzieci na Ukrainie”. Jak podano, przypisuje się jej umożliwienie wywiezienia siłą 2 tys. dzieci z obwodów ługańskiego i donieckiego oraz “aranżowanie nowej polityki w celu ułatwienia ich przymusowej adopcji w Rosji”.

Patriarsze Cyrylowi brytyjskie władze zarzucają udzielanie wyraźnego wsparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Wśród obłożonych sankcjami jest też czterech pułkowników z 64. samodzielnej brygady strzelców zmotoryzowanych, oskarżanej o popełnianie zbrodni na ludności cywilnej w Buczy pod Kijowem, a także członkowie organizacji społecznej z obwodu charkowskiego współpracującej z rosyjską armią. Oprócz nich sankcje objęły deputowanego moskiewskiej Dumy Siergieja Sawostianowa oraz prezesa lotniczego przewoźnika Wołga-Dniepr Aleksieja Isajkina. Temu ostatniemu zarzuca się wspieranie inwazji poprzez stworzenie mostów powietrznych do przewozu kluczowych towarów.

“Dziś mierzymy w osoby ułatwiające wojnę Putina i jej sprawców, którzy sprowadzili na Ukrainę niewypowiedziane cierpienia, w tym przymusowy transfer i adopcję dzieci. Nie ustaniemy w obronie wolności i demokracji oraz utrzymywaniu presji na Putina, dopóki Ukraina nie odniesie sukcesu” – oświadczyła minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss.

Przypomnijmy, że patriarcha Cyryl nie został objęty sankcjami UE, ponieważ sprzeciwiły się temu Węgry. Uzasadniały one swój sprzeciw „wolnością religijną”.

Patriarcha Cyryl od lat wspiera Władimira Putina. W kazaniu wygłoszonym na początku maja Cyryl stwierdził, że „Rosja nigdy nikogo nie zaatakowała” i że „nie chcemy iść na wojnę”. O Rosji mówił, że ten „wielki i potężny kraj nigdy nikogo nie zaatakował – bronił tylko swoich granic”.

Kresy.pl / gov.uk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply