Minister spraw zagranicznych Litwy opowiedział się za nałożeniem sankcji UE wobec patriarchy Cyryla.

Jak podała agencja BNS, powołując się na portal 15min, Litwa wzywa Unię Europejską do nałożenia sankcji na prawosławnego patriarchę Cyryla, zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Powiedział o tym w niedzielę litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Powodem nałożenia sankcji na Cyryla miałoby być popieranie przez niego rosyjskiej agresji na Ukrainę.

„Tak. Jest taka propozycja, ale wciąż trwają dyskusje na temat porozumienia, więc nie ma jeszcze ostatecznej odpowiedzi, czy to zostanie wprowadzone” – powiedział szef litewskiej dyplomacji na temat ewentualnych sankcji wobec rosyjskiego patriarchy.

Landsbergis powiedział także, że litewskie władze są zaangażowane w konsultacje w sprawie oddzielenia Litewskiego Kościoła Prawosławnego od eparchii (diecezji) moskiewskiej, ale podkreślił, że jest to kwestia samostanowienia wspólnoty. „Trwają dyskusje i konsultacje, wiem o tym (…)” – powiedział Landsbergis.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę patriarcha Cyryl prosił o powstrzymanie rozlewu krwi, ale jednocześnie apelował do żołnierzy o wypełnienie przysięgi, a do wiernych o modlitwę za „zwiększenie potęgi” sił zbrojnych Rosji. 6 marca podczas kazania wpisywał się w narrację Kremla mówiąc, że „od ośmiu lat podejmowane są próby zniszczenia tego, co istnieje w Donbasie”. Wojnę na Ukrainie przedstawiał w kategorii walki dobra ze złem, gdzie „złą” stroną byli Ukraińcy.

CZYTAJ TAKŻE: Zwierzchnik „moskiewskiej” Cerkwi na Ukrainie wezwał Putina do wstrzymania wojny

Kresy.pl / delfi.lt / lrt.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz