Przesłuchanie Donalda Tuska przez sejmową komisję ds. Amber Gold wyznaczono na 5. listopada – dzień po drugiej turze wyborów samorządowych. – podała Polska Agencja Prasowa powołując się na informację, która ukazała się na stronie internetowej Sejmu.

W kalendarzu prac Sejmu i jego organów pod datą 5. listopada br. zamieszczono informację, że posiedzenie komisji ds. Amber Gold zacznie się tego dnia o godzinie 10. i odbędzie się w jego trakcie przesłuchanie byłego premiera a obecnie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4261.49 PLN    (19.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przewodnicząca komisji poseł Małgorzata Wassermann wielokrotnie zapowiadała, że Donald Tusk stanie przed komisją jako ostatni świadek. Początkowo przesłuchanie Tuska wyznaczono na 2. października br. Jednak pod wpływem zarzutów, że przesłuchanie byłego premiera będzie elementem kampanii wyborczej, w której Wassermann bierze udział jako kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa, przewodnicząca komisji zapowiedziała przesunięcie przesłuchania na dzień po II turze wyborów samorządowych.

Na początku października Donald Tusk zapowiedział, że nie będzie unikał przesłuchania i postara się „odpowiedzieć pozytywnie” na zaproszenie przed komisję. „Jeśli kalendarz pozwoli, a pracuję nad tym, to będę 5 listopada” – obiecywał przewodniczący Rady Europejskiej.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wyjątkowo wysokim oprocentowaniem inwestycji – od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Oszukanych zostało prawie 19 tys. klientów na sumę prawie 851 mln złotych. Amber Gold była właścicielem linii lotniczych OLT Express, które również ogłosiły upadłość. W spółce tej pracował syn Donalda Tuska – Michał Tusk.

W lipcu 2016 roku Sejm powołał komisję śledczą, której zadaniem jest zbadanie działań, które w sprawie spółki podejmowali politycy i urzędnicy państwowi.

Kresy.pl / PAP / sejm.gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz