W wyniku wspólnych działań Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policji zatrzymano dwanaście osób podejrzewanych o nielegalny handel bronią palną i amunicją.

Jak podała w środę Straż Graniczna, w dniach 13 i 14 czerwca br. na terenie województw łódzkiego i świętokrzyskiego Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policja dokonały na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie zatrzymań dwunastu członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem i handlem bronią.

Z danych zgromadzonych w śledztwie wynika, że członkowie gangu od 2016 roku wielokrotnie nabywali broń palną od podmiotów działających na terenie Słowacji. Następnie bez rejestracji i wymaganych zezwoleń przewozili zakupioną broń przez granicę polsko-słowacką. W Polsce broń była przerabiana, pozbawiana cech identyfikacyjnych i sprzedawana nielegalnie – czytamy w komunikacie SG.

Więcej informacji o tej sprawie podał w czwartek Europol, który współpracował ze śledztwem. Gang miał następnie przemycać broń na Ukrainę i do Rosji. Wszyscy zatrzymani w tej sprawie to obywatele polscy w wieku od 32 do 60 lat.

W toku przeszukań przejęto 96 sztuk broni palnej: rewolwery, pistolety, karabiny automatyczne i ręczne karabiny maszynowe a także kilka tysięcy sztuk amunicji różnego kalibru oraz jeden granat ręczny. W miejscach zamieszkania zatrzymanych znaleziono gotówkę o wartości ponad 50 000 euro, a także marihuanę i amfetaminę.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzut handlu bronią palną i amunicją bez zezwolenia. Jednemu z zatrzymanych postawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a siedem osób usłyszało zarzuty udziału w tej grupie. Ponadto jednej osobie przedstawiono zarzut udziału w obrocie środkami odurzającymi w znacznej ilości. Członkom gangu grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Siedmiu zatrzymanych trafiło decyzją sądu do aresztu na 3 miesiące. Pozostali wyszli na wolność; sąd zastosował wobec nich dozór Policji i poręczenie majątkowe.

Jak podał Europol, opisywane działania wpisują się w znacznie większe, dwuletnie śledztwo prowadzone przez Straż Graniczną, które zaowocowało do tej pory (nie licząc akcji z 13 i 14 czerwca) przejęciem blisko 200 sztuk broni palnej i około 2700 sztuk amunicji. Zatrzymano wcześniej piętnaście innych osób – 9 obywateli Ukrainy, 1 obywatela Rosji i 5 obywateli Polski.

CZYTAJ TAKŻE: Podejrzani o udział w międzynarodowej grupie nielegalnie handlującej bronią zatrzymani przez ABW

Kresy.pl / strazgraniczna.pl / europol.europa.eu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply