Szef polskiej dyplomacji zapowiedział, że skazanie sześciu białoruskich opozycjonistów, w tym Siarhieja Cichanouskiego, nie pozostanie bez konsekwencji.

Jak podawaliśmy, we wtorek sąd w Homlu skazał sześciu białoruskich opozycjonistów: Siarhieja Cichanouskiego, Mikołę Statkiewicza, Igora Łosika, Arcioma Sakoua, Uładzimira Cyhanowicza i Dmitrija Popowa. Niejawna rozprawa nad nimi odbyła się w miejscowym areszcie. Skazano ich na kary od 14 do 18 lat kolonii karnej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W twitterowym wpisie minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau nazwał wyroki „drakońskimi”. Jego zdaniem skazano ludzi, którzy „pragną godnego życia dla swojego narodu”, a zostali potraktowani jak „najgroźniejsi przestępcy”.

Szef polskiej dyplomacji określił wyrok mianem „pogardy wobec człowieka i jego godności, pogardy wobec białoruskiego narodu”.

Zbigniew Rau wykluczył możliwość, „aby ten haniebny wyrok pozostał bez konsekwencji dla władz w Mińsku”.

Minister dodał, że nie ustanie „w wysiłkach domagając się zwolnienia więźniów politycznych”.

Siarhej Cichanouski to bloger, twórca kanału „Kraj do życia” i mąż Swiatłany Cichanouskiej. Wielokrotnie deklarował swoje ambicje prezydenckie, ale tuż przed rozpoczęciem kampanii wyborczej w 2020 roku został zatrzymany za rzekome zorganizowanie nielegalnego zgromadzenia. Uniemożliwiło mu to osobiste złożenie dokumentów o starcie w wyborach prezydenckich w Centralnej Komisji Wyborczej. W jego zastępstwie swoją kandydaturę zgłosiła jego żona Swiatłana.

Po wyjściu z aresztu Siarhiej Cichanouski został pełnomocnikiem swojej żony i aktywnie włączył się w akcję zbierania podpisów za jej kandydaturą. Jednak 29 maja 2020 roku został zatrzymany w Grodnie i od tamtego momentu przebywał w areszcie.

Oprócz Cichanouskiego skazano dzisiaj weterana białoruskiej opozycji Mikołę Statkiewicza, współpracowników Cichanouskiego Arcioma Sakoua i Dmitrija Popowa, blogera Uładzimira Cyhanowicza i współpracownika Radia Swaboda Ihara Łosika.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz