Polska zaproponowała wysłanie na Białoruś konwoju z pomocą humanitarną dla grupy migrantów koczujących w pobliżu granicy. MSZ RP skierowało w tej sprawie notę dyplomatyczną do swojego białoruskiego odpowiednika.

Jak poinformowało w niedzielę MSZ RP, Polska zwróciła się do Białorusi z zapytaniem o aktualne potrzeby, deklarując gotowość skierowania pomocy obejmującej m.in. namioty, łóżka, śpiwory, koce, pidżamy, pościel, środki ochrony osobistej, a także, w razie potrzeby, żywność i leki. W tej sprawie skierowano do MSZ Białorusi notę dyplomatyczną.

“W przypadku zgody strony białoruskiej, wjazd konwoju realizowanego przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych na terytorium Białorusi zaplanowany zostanie przez najbliższe przejście graniczne i dotrze najkrótszą drogą do miejsca, w którym przebywają imigranci” – czytamy w komunikacie.

Strona polska zadeklarowała gotowość “natychmiastowego” wysłania konwoju.

MSZ zaznaczyło, że “z troską” obserwuje sytuację na granicy i jego propozycja wynika ze względów humanitarnych.

Jak podawaliśmy, od kilku dni na wysokości wsi Usnarz Górny po białoruskiej stronie granicy koczuje grupa migrantów chcących otrzymać w Polsce ochronę międzynarodową. Wejście grupy na terytorium Polski blokuje Straż Graniczna. Według SG liczba migrantów w niedzielę zmniejszyła się, ponieważ część z nich została zabrana przez białoruskie służby. Jednocześnie Białorusini dowieźli kilka nowych osób. Obecnie są to 24 osoby; nie ma wśród nich dzieci. Białoruskie służby kilkakrotnie zaopatrywały cudzoziemców na koczowisku w żywność, napoje i papierosy.

Zobacz także: SG blokuje nielegalnych imigrantów z terytorium Białorusi. Wypychają ich białoruscy pogranicznicy [+VIDEO]

Szturm nielegalnych imigrantów na granice z Polską i Litwą jest stymulowany przez białoruskie władze.

Kresy.pl / gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply