Polska zaproponowała wysłanie na Białoruś konwoju z pomocą humanitarną dla grupy migrantów koczujących w pobliżu granicy. MSZ RP skierowało w tej sprawie notę dyplomatyczną do swojego białoruskiego odpowiednika.

Jak poinformowało w niedzielę MSZ RP, Polska zwróciła się do Białorusi z zapytaniem o aktualne potrzeby, deklarując gotowość skierowania pomocy obejmującej m.in. namioty, łóżka, śpiwory, koce, pidżamy, pościel, środki ochrony osobistej, a także, w razie potrzeby, żywność i leki. W tej sprawie skierowano do MSZ Białorusi notę dyplomatyczną.

„W przypadku zgody strony białoruskiej, wjazd konwoju realizowanego przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych na terytorium Białorusi zaplanowany zostanie przez najbliższe przejście graniczne i dotrze najkrótszą drogą do miejsca, w którym przebywają imigranci” – czytamy w komunikacie.

Strona polska zadeklarowała gotowość „natychmiastowego” wysłania konwoju.

MSZ zaznaczyło, że „z troską” obserwuje sytuację na granicy i jego propozycja wynika ze względów humanitarnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak podawaliśmy, od kilku dni na wysokości wsi Usnarz Górny po białoruskiej stronie granicy koczuje grupa migrantów chcących otrzymać w Polsce ochronę międzynarodową. Wejście grupy na terytorium Polski blokuje Straż Graniczna. Według SG liczba migrantów w niedzielę zmniejszyła się, ponieważ część z nich została zabrana przez białoruskie służby. Jednocześnie Białorusini dowieźli kilka nowych osób. Obecnie są to 24 osoby; nie ma wśród nich dzieci. Białoruskie służby kilkakrotnie zaopatrywały cudzoziemców na koczowisku w żywność, napoje i papierosy.

Zobacz także: SG blokuje nielegalnych imigrantów z terytorium Białorusi. Wypychają ich białoruscy pogranicznicy [+VIDEO]

Szturm nielegalnych imigrantów na granice z Polską i Litwą jest stymulowany przez białoruskie władze.

Kresy.pl / gov.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz