Przetarg na nowy blok w elektrowni atomowej w czeskich Dukovanach może zostać ogłoszony jeszcze w tym roku – powiedział w niedzielę minister przemysłu Czech Karel Havlíček.

Jak podaje agencja Reutera, ze słów ministra wynika, że kontrolowane przez państwo Czeskie Przedsiębiorstwo Energetyczne (ČEZ) powinno być w stanie ogłosić przetarg po wypełnieniu przez oferentów kwestionariuszy bezpieczeństwa.

„Moim zdaniem jest to kwestia maksymalnie jednego miesiąca od momentu nadejścia kwestionariuszy bezpieczeństwa” – powiedział Havlíček w Telewizji Czeskiej.

Oferenci mają złożyć swoje odpowiedzi na ankietę przygotowaną przez resorty spraw wewnętrznych i przemysłu do końca listopada.

„Wyobrażam sobie [przetarg ogłoszony w grudniu], może już w listopadzie, jeśli odpowiedzi przyjdą wcześniej, bo wszyscy sygnalizowali, że nie mają problemu z ankietą” – mówił minister przemysłu Czech.

Nowy reaktor elektrowni w Dukovanach ma być największą pojedynczą inwestycją w Czechach, której wartość jest szacowana na co najmniej 6 miliardów euro.

Jak pisaliśmy, zainteresowanie budową nowego reaktora wyraziło pięć firm: amerykański Westinghouse, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), japońsko-francuski joint venture ATMEA, China General Nuclear Power Group (CGN) oraz rosyjski Rosatom.

W styczniu czeskie władze wykluczyły z przetargu Chiny; w kwietniu uczyniły to samo z Rosją. Decyzja, która skutecznie wykluczyła Rosję z wielomiliardowego przetargu, została ogłoszona dwa dni po wydaleniu z Pragi 18 pracowników ambasady rosyjskiej, co było spowodowane doniesieniami czeskich służb o „zaangażowaniu” rosyjskiego wywiadu w przeprowadzenie aktów sabotażu w składzie amunicji w Vrbieticach w 2014 roku.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply