Większość Polaków chce, by w Polsce powstała stała baza wojsk amerykańskich, jednak nie za polskie pieniądze – wynika z sondażu wykonanego przez ośrodek IBRIS na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita”.

Jak podała w niedzielę „Rzeczpospolita”, aż 57 proc. ankietowanych uważa, że w Polsce powinna powstać stała baza wojsk USA. Jedynie co czwarty uczestnik sondażu był przeciwnego zdania, pozostali nie mieli wyrobionej opinii na ten temat.

Co ciekawe, jedynie 11,5 proc. respondentów chciało, by baza otrzymała nazwę „Fort Trump”, zgodnie z propozycją Andrzeja Dudy wysuniętą w trakcie wizyty w Białym Domu.

Najchętniej widzieliby amerykańską bazę w naszym kraju ludzie w wieku 18-29 lat (70 proc.), będący widzami „Wiadomości” TVP (71 proc.) oraz zwolennikami rządzącej koalicji (75 proc.), Kukiz’15 (74 proc.) oraz PSL (60 proc.).

Jak sugeruje sondaż, znacznie mniej entuzjazmu wywołuje u Polaków perspektywa ponoszenia przez Polskę kosztu powstania bazy. Na pytanie „czy warto zapłacić ponad 2 mld dolarów” za powstanie bazy, najwięcej osób odpowiedziało przecząco – prawie 38 proc. Gotowych do ponoszenia kosztów zainstalowania w Polsce amerykańskiego kontyngentu było 32 proc. ankietowanych. Najwięcej przeciwników płacenia było wśród ankietowanych o poglądach lewicowych (w tym wśród zwolenników Koalicji Obywatelskiej), mieszkańców średnich miast i osób zarabiających od 2 do 2,9 tys. złotych miesięcznie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że podczas wizyty w USA polski prezydent Andrzej Duda starając się nakłonić Trumpa do budowy stałej bazy wojsk USA w Polsce nie tylko zaproponował nazwę „Fort Trump”, ale również zaoferował, że strona polska zainwestuje w ten projekt co najmniej 2 mld dolarów. Wiadomo, że strona polska przedstawiła Amerykanom kilka proponowanych lokalizacji dla stałej bazy wojsk USA, a sprawa jest analizowana w Pentagonie. Według nieoficjalnych informacji Amerykanie upierają się, żeby stała baza sił USA w Polsce, o ile powstanie, nie znajdowała się we wschodniej, tylko centralnej części naszego kraju. To rozbiegałoby się z oczekiwaniami władz Polski, które chcą, żeby tzw. Fort Trump znajdował się w Polsce północno-wschodniej lub wschodniej.

Kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz