Większość Polaków chce, by w Polsce powstała stała baza wojsk amerykańskich, jednak nie za polskie pieniądze – wynika z sondażu wykonanego przez ośrodek IBRIS na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita”.

Jak podała w niedzielę „Rzeczpospolita”, aż 57 proc. ankietowanych uważa, że w Polsce powinna powstać stała baza wojsk USA. Jedynie co czwarty uczestnik sondażu był przeciwnego zdania, pozostali nie mieli wyrobionej opinii na ten temat.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Co ciekawe, jedynie 11,5 proc. respondentów chciało, by baza otrzymała nazwę „Fort Trump”, zgodnie z propozycją Andrzeja Dudy wysuniętą w trakcie wizyty w Białym Domu.

Najchętniej widzieliby amerykańską bazę w naszym kraju ludzie w wieku 18-29 lat (70 proc.), będący widzami „Wiadomości” TVP (71 proc.) oraz zwolennikami rządzącej koalicji (75 proc.), Kukiz’15 (74 proc.) oraz PSL (60 proc.).

Jak sugeruje sondaż, znacznie mniej entuzjazmu wywołuje u Polaków perspektywa ponoszenia przez Polskę kosztu powstania bazy. Na pytanie „czy warto zapłacić ponad 2 mld dolarów” za powstanie bazy, najwięcej osób odpowiedziało przecząco – prawie 38 proc. Gotowych do ponoszenia kosztów zainstalowania w Polsce amerykańskiego kontyngentu było 32 proc. ankietowanych. Najwięcej przeciwników płacenia było wśród ankietowanych o poglądach lewicowych (w tym wśród zwolenników Koalicji Obywatelskiej), mieszkańców średnich miast i osób zarabiających od 2 do 2,9 tys. złotych miesięcznie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że podczas wizyty w USA polski prezydent Andrzej Duda starając się nakłonić Trumpa do budowy stałej bazy wojsk USA w Polsce nie tylko zaproponował nazwę „Fort Trump”, ale również zaoferował, że strona polska zainwestuje w ten projekt co najmniej 2 mld dolarów. Wiadomo, że strona polska przedstawiła Amerykanom kilka proponowanych lokalizacji dla stałej bazy wojsk USA, a sprawa jest analizowana w Pentagonie. Według nieoficjalnych informacji Amerykanie upierają się, żeby stała baza sił USA w Polsce, o ile powstanie, nie znajdowała się we wschodniej, tylko centralnej części naszego kraju. To rozbiegałoby się z oczekiwaniami władz Polski, które chcą, żeby tzw. Fort Trump znajdował się w Polsce północno-wschodniej lub wschodniej.

Kresy.pl / rp.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz