Oskarżony o podpalenie podczas Marszu Niepodległości w 2013 roku został uniewinniony

Kamil Z., którego wczoraj uniewinniono, był wcześniej także oskarżony o podpalenie budki pod rosyjską ambasadą.

Sąd w Warszawie uniewinnił w czwartek Kamila Z., oskarżonego o podpalenie podczas Marszu Niepodległości w 2013 roku dwóch śmietników i altanki śmietnikowej w pobliżu rosyjskiej ambasady. – podało TVP Info.

Kamil Z., 26-letni kibic z Radomska a także członek ONR był wcześniej także oskarżony o podpalenie w tym samym czasie budki wartowniczej koło ambasady. Spędził z tego tytułu 2 miesiące w areszcie. W 2014 prokuratura zrezygnowała jednak z tego zarzutu a do sądu skierowała akt oskarżenia w sprawie podpalenia pobliskich śmietników i altanki, żądając wyroku 5 miesięcy pozbawienia wolności bez zawieszenia. W trakcie procesu okazało się, że dowodami przeciwko niemu były jedynie zeznania dwóch policjantów z CBŚ, którzy twierdzili, że rozpoznali Kamila Z. po… wyglądzie brwi, pomimo tego, że wydarzenie miało miejsce o zmierzchu a podejrzany miał na głowie kominiarkę. Sąd uznał ich zeznania za sprzeczne i niewiarygodne.

Warszawski sąd wskazał także, że okazanie podejrzanego policjantom przez tzw. lustro fenickie odbywało się wbrew procedurze – Kamil Z. nie został podczas niego okazany w ubiorze, który miał na sobie podczas zajścia (czarna kurtka i buty), lecz jako jedyny z okazanych osób był w dresie i w klapkach, a także bez kominiarki.

Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura nie zdecydowała jeszcze, czy będzie odwoływać się od wyroku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Spalili budkę pod ambasadą, bo minister wymyślił taką koncepcję”

O sprawie podpalenia budki pod rosyjską ambasadą zrobiło się ponownie głośno w 2015 roku, gdy dziennikarz tygodnika DoRzeczy Cezary Gmyz ujawnił nagranie z restauracji Sowa i Przyjaciele, w którym szef CBA Paweł Wojtunik sugerował w rozmowie z wicepremier w rządzie Donalda Tuska Elżbietą Bieńkowską, że podpalenia dokonali policjanci na polecenie ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza.

P.W.: Widzisz, ale facet nauczył ich, że on dzwoni i on im rozkazuje. I tak samo poszli, spalili budkę pod ambasadą, bo minister osobiście wymyślił taką… wiesz z takiego….

E.B.: Taką koncepcję, tak, tak.

Po ujawnieniu tych nagrań prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki oraz prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz złożyli w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Bartłomieja Sienkiewicza. Śledztwo w tej sprawie wciąż trwa. Zeznający w procesie Kamila Z. Wojtunik mówił, że jego słowa wypowiedziane w restauracji Sowa i Przyjaciele zostały „wyrwane z kontekstu”. Sienkiewicz, który także był świadkiem podczas procesu, zaprzeczył, że wydał polecenie podpalenia budki.

Kamil Zbroiński oskarżony o podpalenie budki pod rosyjską ambasadą podczas Marszu Niepodległości został uniewinniony przez sąd. Dwa miesiące przesiedział w areszcie. Czas poszukać prawdziwego sprawcę tej prowokacji. – napisał na Twitterze Cezary Gmyz po uniewinnieniu kibica z Radomska.

CZYTAJ TAKŻE: Sienkiewicz nie zamierza przepraszać organizatorów i uczestników Marszu Niepodległości

Kresy.pl / TVP Info / TVN 24

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz