Obradująca w Gdańsku w tym tygodniu Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność” skrytykowała rząd PiS za brak realizacji obietnic wyborczych. W rozmowie z radiem RMF FM rzecznik prasowy “Solidarności” zapowiedział, że związek rozpocznie na wiosnę akcję protestacyjną, jeśli rząd nie rozpocznie poważnego dialogu w sprawie spełnienia postulatów związkowców.

W wydanym we wtorek komunikacie Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność” napisała, że z niepokojem obserwuje pogarszającą się sytuację społeczną i narastające napięcia społeczne w Polsce. Wskazano przy tym na powiększające się dysproporcje w wynagrodzeniach w sferze publicznej. Zdaniem KK “Solidarności” z podwyżek korzystają kosztem innych grup nieliczne grupy urzędników i funkcjonariuszy. Przypomniano, że społeczeństwo jest straszone dużymi podwyżkami cen energii.

Kolejny już rok rząd Prawa i Sprawiedliwości uchyla się od realizacji obietnic złożonych w kampanii wyborczej 2015 roku w zakresie wysokości kwoty wolnej od podatku dochodowego, waloryzacji wysokości zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu osób fizycznych, waloryzacji kwot progów podatkowych, wycofania antypracowniczych zmian w kodeksie pracy, szczególnie dot. czasu pracy i okresu rozliczeniowego, pełnego odmrożenia kwot odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, uchylania emerytur pomostowych, przyjęcia ustawy o Służbie Ochrony Kolei oraz wprowadzenia pluralizmu związkowego w Policji. – napisano w komunikacie Komisji Krajowej.

Związkowcy z “Solidarności” wskazali także na osłabienie dialogu społecznego i ignorowanie postulatów strony społecznej przez rząd. Wobec rządu wystosowali listę postulatów, wśród których są m.in. wzrost wynagrodzeń w sferze publicznej, zaniechanie komplikowania systemu podatkowego, urealnienie kwoty wolnej od podatku i waloryzacja progów podatkowych, a także podjęcie dialogu odnośnie przewidywanych podwyżek cen energii. W przypadku nieprzystąpienia rządu do “rzeczowego i konstruktywnego dialogu” we wskazanych obszarach związkowcy z “Solidarności” zapowiedzieli podjęcie działań protestacyjnych.

W rozmowie z RMF FM rzecznik prasowy NSZZ “Solidarność” Marek Lewandowski powiedział, że protesty jego związku miałyby ruszyć na wiosnę. Rzecznik nie chciał ujawnić szczegółów protestów, lecz przypomniał, że w czasach rządów PO-PSL “Solidarność” uciekała się do wielu form protestów, takich jak wielkie manifestacje uliczne czy kampanie społeczne. – To w pewnym sensie doprowadziło do tego, że Platforma Obywatelska przegrała wybory i jest opozycją. Niestety Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica, zaczynają wchodzić dokładnie w te same buty – powiedział rzecznik “Solidarności”.

Z wypowiedzi Marka Lewandowskiego wynika, że związek podjął decyzję o wyjściu na ulice pod wpływem protestów policjantów i rolników. – Okazało się, że tydzień psiej grypy czy grupa rolników na autostradzie osiąga więcej niż my w przypadku próby załatwienia spraw w formie dialogu – mówił Lewandowski. – Dialog w Polsce przestał być formą osiągania porozumień. Niestety rząd pokazał nam, że miejscem do realizacji postulatów jest ulica – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Michał Kołodziejczak dla Kresy.pl: rząd nie staje w obronie polskiego rolnictwa

Kresy.pl / rmf24.pl

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. zefir
  zefir :

  Słusznie KK Solidarność reaguje.Obiecanki z kampanii przedwyborczej się realizuje.W przeciwnym wypadku będzie ,jak w tym powiedzeniu:”nikt nie da ci więcej niż Tusk obiecuje”i będzie wsio rawno pisdzielcy,czy pomyleńcy.

 2. Gaetano
  Gaetano :

  Ta spolegliwa gromada patałachów teraz dopiero spadła z księżyca. Dotychczas, przez trzy lata było przecież wspaniale. Tam bynajmniej nie brakowało orędowników zalania kraju ukrami i innym barachłem, a co za tym idzie, nie mogło być mowy o zorganizowanych protestach przeciwko nachodźcom. Synekury, układy, a nawet nepotyzm nie jest im obcy, dobrze korzystają na tym systemie. I co takiego ugrali przyciśnięci do muru i doprowadzeni do ostateczności rolnicy? Należało ich wesprzeć, a duże akcje protestacyjne już dawno miały mieć miejsce.

  • jwu
   jwu :

   @Gaetano Uważasz ,że sami na to wpadli ,żeby protestować ,czy jest to odgórne (znaczy poza krajem) ? Jak wspomniałem powyżej, mi to zaczyna śmierdzieć takimi ogólnoeuropejskimi protestami.Dzisiaj np.była zadyma w Budapeszcie.

   • Gaetano
    Gaetano :

    @jwu Tego nie wiem, ale jest to możliwe. KK jest raczej za cienka do tego typu ruchów, w poprzedniej kadencji nie mieli spektakularnych akcji (choć duże się zdarzały), zresztą, musieliby stanąć niemal całkiem w opozycji do pisiatych. To już prędzej coś a la ustawka sprzed 2 lat. Z drugiej strony patrząc, zaznaczam, myśląc tylko i wyłącznie takimi kategoriami należałoby zakładać, że za protestami AGROunii stoi ewidentnie faszyngton, Bruksela, czy jakiś inny Berlin.