Obradująca w Gdańsku w tym tygodniu Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” skrytykowała rząd PiS za brak realizacji obietnic wyborczych. W rozmowie z radiem RMF FM rzecznik prasowy „Solidarności” zapowiedział, że związek rozpocznie na wiosnę akcję protestacyjną, jeśli rząd nie rozpocznie poważnego dialogu w sprawie spełnienia postulatów związkowców.

W wydanym we wtorek komunikacie Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” napisała, że z niepokojem obserwuje pogarszającą się sytuację społeczną i narastające napięcia społeczne w Polsce. Wskazano przy tym na powiększające się dysproporcje w wynagrodzeniach w sferze publicznej. Zdaniem KK „Solidarności” z podwyżek korzystają kosztem innych grup nieliczne grupy urzędników i funkcjonariuszy. Przypomniano, że społeczeństwo jest straszone dużymi podwyżkami cen energii.

Kolejny już rok rząd Prawa i Sprawiedliwości uchyla się od realizacji obietnic złożonych w kampanii wyborczej 2015 roku w zakresie wysokości kwoty wolnej od podatku dochodowego, waloryzacji wysokości zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu osób fizycznych, waloryzacji kwot progów podatkowych, wycofania antypracowniczych zmian w kodeksie pracy, szczególnie dot. czasu pracy i okresu rozliczeniowego, pełnego odmrożenia kwot odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, uchylania emerytur pomostowych, przyjęcia ustawy o Służbie Ochrony Kolei oraz wprowadzenia pluralizmu związkowego w Policji. – napisano w komunikacie Komisji Krajowej.

Związkowcy z „Solidarności” wskazali także na osłabienie dialogu społecznego i ignorowanie postulatów strony społecznej przez rząd. Wobec rządu wystosowali listę postulatów, wśród których są m.in. wzrost wynagrodzeń w sferze publicznej, zaniechanie komplikowania systemu podatkowego, urealnienie kwoty wolnej od podatku i waloryzacja progów podatkowych, a także podjęcie dialogu odnośnie przewidywanych podwyżek cen energii. W przypadku nieprzystąpienia rządu do „rzeczowego i konstruktywnego dialogu” we wskazanych obszarach związkowcy z „Solidarności” zapowiedzieli podjęcie działań protestacyjnych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W rozmowie z RMF FM rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski powiedział, że protesty jego związku miałyby ruszyć na wiosnę. Rzecznik nie chciał ujawnić szczegółów protestów, lecz przypomniał, że w czasach rządów PO-PSL „Solidarność” uciekała się do wielu form protestów, takich jak wielkie manifestacje uliczne czy kampanie społeczne. – To w pewnym sensie doprowadziło do tego, że Platforma Obywatelska przegrała wybory i jest opozycją. Niestety Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica, zaczynają wchodzić dokładnie w te same buty – powiedział rzecznik „Solidarności”.

Z wypowiedzi Marka Lewandowskiego wynika, że związek podjął decyzję o wyjściu na ulice pod wpływem protestów policjantów i rolników. – Okazało się, że tydzień psiej grypy czy grupa rolników na autostradzie osiąga więcej niż my w przypadku próby załatwienia spraw w formie dialogu – mówił Lewandowski. – Dialog w Polsce przestał być formą osiągania porozumień. Niestety rząd pokazał nam, że miejscem do realizacji postulatów jest ulica – dodał.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Michał Kołodziejczak dla Kresy.pl: rząd nie staje w obronie polskiego rolnictwa

Kresy.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Gaetano :

    Ta spolegliwa gromada patałachów teraz dopiero spadła z księżyca. Dotychczas, przez trzy lata było przecież wspaniale. Tam bynajmniej nie brakowało orędowników zalania kraju ukrami i innym barachłem, a co za tym idzie, nie mogło być mowy o zorganizowanych protestach przeciwko nachodźcom. Synekury, układy, a nawet nepotyzm nie jest im obcy, dobrze korzystają na tym systemie. I co takiego ugrali przyciśnięci do muru i doprowadzeni do ostateczności rolnicy? Należało ich wesprzeć, a duże akcje protestacyjne już dawno miały mieć miejsce.