Andrzej Duda poprosił o wybaczenie za represje z 1968 roku

Prezydent Andrzej Duda wziął w czwartek udział w obchodach 50. rocznicy wydarzeń Marca’68. Główne uroczystości odbyły się na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie 8. marca 1968 roku miał miejsce wiec protestacyjny studentów.

O godzinie 11. Andrzej Duda złożył kwiaty przed tablicą na Dworcu Gdańskim upamiętniającą Polaków pochodzenia żydowskiego zmuszonych przez władze komunistyczne do opuszczenia Polski w 1968 roku. W ceremonii brali także udział przedstawiciele środowisk żydowskich, w tym naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Uroczystość odbyła się asyście wojskowej.

Jak podaje strona internetowa prezydenta RP, główne uroczystości rocznicy Marca’68 odbyły się na Uniwersytecie Warszawskim. W południe Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą wiec studentów domagających się wolności słowa. – Marzec 1968 r. to była walka o niepodległość bez cenzury, wtedy nie było pełnej niepodległości; dziś Polska jest niepodległa i o to walczyło pokolenie moich rodziców – podkreślił Andrzej Duda w swoim wystąpieniu. – Wtedy, w tamtych dniach nie było pełnej niepodległości, była cenzura – to zupełnie nie to, co dzisiaj. Dzisiaj Polska jest niepodległa, dzisiaj nie ma cenzury, dzisiaj jest chleb i wolność i wszystko to, o co właśnie pokolenie moich rodziców i moich dziadków walczył – dodawał.

Uczestników protestów przed 50. laty prezydent porównał m.in. do działaczy Solidarności lat 80. czy Żołnierzy Niezłomnych. Zaznaczał, że chce złożyć im pokłon i szacunek.

Zdaniem prezydenta Marzec’68 miał także „gorzki” i niesłychanie smutny” aspekt – „ten, nad którym cały czas, dzisiaj i w przyszłości, trzeba się pochylać z żalem” – „antysemicki akt dokonany przez ówczesne władze, za to, że byli tacy Polacy, którzy się do tego wtedy przyłączyli, za to, że wypędzono z Polski – bo tak trzeba to powiedzieć – paręnaście tysięcy ludzi”. Jak mówił, współczesna Polska nie ponosi za ten akt odpowiedzialności i nie musi przepraszać.

Ale chcę z całą mocą podkreślić, że z wielkim żalem pochylamy głowę, pochylam tę głowę z wielkim żalem, także ja jako prezydent. I tym którzy zostali wtedy wypędzeni i rodzinom tych, którzy zginęli chcę powiedzieć: proszę wybaczcie, proszę wybaczcie Rzeczpospolitej, proszę wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce, za to, że dokonano tego haniebnego aktu – oświadczył prezydent. – Polska moimi ustami o to wybaczenie prosi dla tamtych, żeby zechcieli zapomnieć i żeby zechcieli przyjąć, że Polska tak bardzo żałuje, że ich dzisiaj w niej nie ma. Cześć i chwała bohaterom 1968 roku – dodawał.

Prezydent wyraził żal, że wszyscy, którzy wyjechali z Polski w 1968 roku nie pracowali już na rachunek Rzeczypospolitej, lecz innych krajów. W swoim przemówieniu Andrzej Duda wspominał także osoby, których dotknęły pomarcowe represje. „Komuniści (…) zmiażdżyli protesty studenckie (…) w sposób dla niektórych straszliwy, dla tych, dla których skończyło się to więzieniem, jak i dla osławionych w polskiej historii komandosów, dla Karola Modzelewskiego, dla Adama Michnika” – mówił prezydent.

Ci wszyscy, którzy zasłużyli się swoją wielką odwaga, co chcę z całą mocą podkreślić, w 1968 r. są postaciami dla polskiej wolności pomnikowymi. – podkreślał Andrzej Duda.

CZYTAJ TAKŻE: Sejm przyjął uchwałę dotyczącą Marca’68, burza po wystąpieniu Winnickiego

Kresy.pl / prezydent.pl / RMF FM

17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. donald
  donald :

  Probably, probably. Too many probablys’ , don’t you think? What if in the grave rest Poles instead of Jews? Why the Germans soldiers that came to Jedwabne that day, spoke only in Russian? Why the author of a book about Jedwabne – Szmul Wasersztein -(Jewish resident of this village) turned out to be an employee of the Russian NKVD?

 2. ProPatria
  ProPatria :

  Poziom hipokryzji i włazidupstwa tego gościa podobnie jak banderowska beszczelność przechodzi wszelkie granice. Dlaczego nie uklęknął i nie pokłonił się pomordowanym Rodakom podczas wizyty na polskich kresach tymczasowo okupowanych przez upainę ??? Dlaczego ich nie prosił o wybaczenie za brak odpowiedniego upamiętnienia i pochówku przez tyle lat ??? Jednakże w żenującym procesie lizania żydowskich doop i upewniania w dozgonnej miłości bierze udział. Dno !!!

 3. Roman1
  Roman1 :

  To są objawy rozdwojenia jaźni, czyli schizofrenii. Duda twierdził, że Polska była za komuny pod okupacją, tak jak pod hitlerowską. To za Hitlera i Franka też będzie przepraszał? A może za załogę obozu koncentracyjnego w Auschwitz Birkenau?

 4. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Patrząc na to co żydzi obecnie robią Polsce i Polakom, agresja, ataki, wyjątkowo brutalne i antypolskie zachowania, trudno oprzeć się wrażeniu, że Gomułka miał ten sam dylemat. Jednak on miał jaja, w porównaniu z obecnymi “budyniami” polskiej polityki PIS, PO, SLD, PSL. Uważam 68 rok, za jedno z lepszych posunięć polskich władz.

 5. Pomona
  Pomona :

  Urbankowski poczynił ciekawe spostrzeżenie: “Przy dokładniejszym spojrzeniu rozpoznajemy w rzekomych „ofiarach” oprawców z UB, morderców sądowych, zakłamanych dziennikarzy i – nie tyle artystów, co fałszerzy sztuki. Pełna lista byłaby zbyt długa, niemniej i skrótowa jest nader pouczająca – wyjechało 18 wysokich rangą działaczy partyjnych i 729 średnich aparatczyków. Ze stanowisk państwowych (też zresztą partyjnych) dwóch wiceministrów: hutnictwa – Ignacy Borejdo i budownictwa – Fryderyk Topolski, oraz 51 dyrektorów departamentów, 50 wicedyrektorów, kilkudziesięciu naczelników wydziałów. Duże straty poniosło MSW, skąd usunięto 176 funkcjonariuszy, w tym większość rodem z dawnego MBP i UB; z MSZ wyleciało 28 dyplomatów i pracowników. Przy okazji tej wyliczanki co chwilę trafiamy na dające do myślenia ciekawostki: Kazimierz Łaski, dawny major UB, wyjechał jako prorektor SGPiS; ekspodpułkownik z MBP Antoni Gutowski – jako redaktor „Polityki”; płk Oskar Karliner, już w 1956 r. zdegradowany za zbrodnie stalinowskie, wybył jako fachowiec od energii jądrowej; jego zastępca, ppłk Maks Lityński – jako prześladowany naukowiec; ppłk Józef Krakowski, „zasłużony” ongiś wiceszef UB w Łodzi, Gdańsku i Warszawie – jako niemal artysta (szef produkcji zespołu filmowego „Kamera”). A dodać trzeba i „Semjona” (Zygmunta) Baumana – były politruk i kabewiak zasłużony w walkach z „bandami” wyjedzie jako wybitny socjolog. Z kolei Stefan Michnik, były morderca sądowy – jako „prześladowany” redaktor MON”

  • lp
   lp :

   @Pomona Właśnie za nich przepraszał A. Duda. Wydaje się, że w dniu dzisiejszym stracił głosy wszystkich Polaków dla których honor nie jest pustym słowem.

 6. 1000_szabel
  1000_szabel :

  Duda, ty mała wredna szujo! I tyś jest prezydetem??!
  Po pierwsze: jaką masz czelność łgać? Że Polska niepodległa? że nie ma cenzury?? Przeca pod waszymi klęcznikowymi rządami nie ma o tym mowy.
  Po drugie: Za rok pod tym samym pomnikiem też będziesz przepraszał? I tak co rok? Przeproś może jeszcze za Jedwabne, za Burego i innych -używając waszego języka “zaplutych karłów reakcji”. Będzie pasować da całości waszej pisowskiej postawy, jak ulał. Taka drobna rada ode mnie, jaką swego czasu dawałem Kwachowi, a potem Komoruskiemu: jak już przepraszasz, to przepraszaj tylko w swoim imieniu. Proponuję przy okazji, byś przeprosił dodatkowo za siebie. Ja natomiast nie mam zamiaru nikogo przepraszać. Wręcz przeciwnie, jako Polak domagam się przeprosin od społeczności żydowskich za opluwanie mojego kraju i moich krajanów.
  Po trzecie: nie porównywałbym tak swobodnie uczestników wystąpień marcowych do tych żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy postali wierni ojczyźnie. Bo chociaż należy się szacunek studentom i robotnikom, którzy wystąpili, to jednak żołnierze wyklęci przeszli zupełnie inną drogę.
  W jednym się z panem zgadzam, chociaż z innych pobudek. Też żałuję, że tych, co w 1968 roku dali dyla z PRL-u do Izraela nie ma tutaj. Gdyby tu teraz byli, to może dosięgłaby ich jakaś sprawiedliwość (choćby symboliczna) za stalinowskie zbrodnie dokonane na narodzie polskim w latach 1944-1956.
  Straciłem do pana resztki szacunku. To tyle ode mnie.

 7. jaro7
  jaro7 :

  Pacynka prosić o wybaczenie to sobie możesz w swoim imieniu swoją żonę i swojego teścia,a ja nie życzę sobie abys to robił w moim imieniu.Ja w przeciwieństwie do ciebie nie zamierzam o to prosić potomków czy bezposrednio zbrodniarzy żydowskich którzy za swoje czyny winni siedzieć a nie uciec z Polski.Ja potomków Wolińskiej czy np Michnika nie zamierzam przepraszać.

  • Kojoto
   Kojoto :

   @jaro7 – zamiast powielać, to się podłączę, bo odrazu to samo pomyślałem. Dodałbym tylko, że trzeba być wyjątkową szmatą, żeby morderców stawiać tam gdzie są ofiary: “porównał m.in. do działaczy Solidarności lat 80. czy Żołnierzy Niezłomnych” – jak można stalinowskich, żydowskich morderców porównywać do Żołnierzy Niezłomnych, których ci żydzi na zlecenie Stalina właśnie mordowali.

 8. Kas
  Kas :

  Naszym władzom przepraszanie Żydów tak “weszło w krew”, że nie zdziwię się, gdy kiedyś przeproszą ich za zburzenie Jerozolimy przez Tytusa i jego rzymskie legiony w 70 r. n. e. Prezydent Duda ma już taki odruch warunkowy, że jak tylko zobaczy Żyda gdzieś na horyzoncie, to od razu musi go przeprosić, wyrazić ubolewanie i zapewnić że nie jest antysemitą. Przypuszczam, że ćwiczył to na teściu.