Neobanderowcy z radykalnie nacjonalistycznego ukraińskiego ugrupowania „Sicz Karpacka” zamierzają wziąć udział w Marszu Niepodległości w Warszawie.

Jako pierwszy o zamiarach „siczowców” poinformował w Polsce portal Media Narodowe. „Sicz Karpacka” zapowiedziała swój udział w Marszu Niepodległości w poniedziałek w mediach społecznościowych. Jak napisano, około 15 „bojowników Siczy Karpackiej dołączy do naszych przyjaciół z zachwycającego polskiego prawicowego ruchu Szturmowcy w czarnej kolumnie na marszu w Warszawie”.

W swoim komunikacie „Sicz Karpacka” twierdzi, że nie jest ruchem szowinistycznym i opowiada się za „łagodzeniem braterskich stosunków ze wszystkimi szczerymi grupami ludzi, którzy bronią swojej tożsamości”. Według „siczowców” za pogorszeniem się stosunków między narodami polskim i ukraińskim stoją liberałowie i globaliści, którzy „manipulują sprawami historycznej przeszłości i stwarzają liczne prowokacje”.

W komentarzu dla Mediów Narodowych prezes Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz uznał udział przedstawicieli „Siczy Karpackiej” w niedzielnym marszu za niedopuszczalny. „To plucie w twarz Polakom pomordowanym przez banderowski i nazistowski totalitaryzm. Nikt normalny nie może zapraszać tych ludzi na polski Marsz Niepodległości. To śmierdzi prowokacją na kilometr.” – skomentował Bąkiewicz.

Według Mediów Narodowych w Marszu Niepodległości chce wziąć także udział młodzieżówka niemieckiej NPD, znana m.in. z pozytywnego stosunku do Rudolfa Hessa i III Rzeszy Niemieckiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Sicz Karpacka” to ekstremistyczna ukraińska organizacja związana z partią Swoboda powstała na bazie rozformowanego już oddziału Gwardii Narodowej o tej samej nazwie. Ogłosiła się ona spadkobiercą tradycji Karpato-Ukrainy, parapaństwa proklamowanego przez nacjonalistów ukraińskich w marcu 1939 roku na Zakarpaciu. Współcześni siczowcy są znani z organizowania antywęgierskich demonstracji w tym obwodzie licznie zamieszkałym przez mniejszość węgierską.

PRZECZYTAJ: „Czarny marsz” ukraińskich nacjonalistów w mieście zamieszkanym przez Węgrów [+FOTO]

W ostatnich dniach „Karpacka Sicz” obchodziła 4. rocznicę powstania – o tych obchodach stało się głośno z powodu nazistowskiego pozdrowienia użytego przez gościa „siczowców”, byłego konsula Ukrainy w Hamburgu Wasyla Maruszczyncia.

Przypomnijmy, że w wywiadzie udzielonym Kresom.pl Robert Bąkiewicz mówił, że „czarny blok” i inne tego typu grupy nie są mile widziane na Marszu Niepodległości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w kwietniu br. Szturmowcy rozlepili w Żyrardowie plakaty przeciwko sprowadzaniu do Polski imigrantów zarobkowych ze Wschodu. Strona internetowa „Szturmowców” podawała wówczas, jest to ruch narodowo-radykalny, którego celem jest propagowanie „Szturmowego Nacjonalizmu”. Opowiada się przeciwko kapitalizmowi, liberalizmowi a także szowinizmowi. Jednym z jego postulatów jest „pojednanie i sojusz z państwami słowiańskimi” oraz stworzenie Międzymorza – bloku państw Europy Środkowej i Wschodniej.

Wczoraj informowaliśmy, że ustępująca prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że nie zawaha się przed rozwiązaniem Marszu Niepodległości gdy „uzna to za stosowne”. Jako możliwy powód rozwiązania zgromadzenia uznała użycie rac lub pojawienie się transparentów z „elementami nienawiści”. W ubiegłym roku media głośno opisywały incydenty, do których doszło podczas marszu. Niewielka grupa osób rozwinęła wówczas banery (m.in. Europa będzie biała albo bezludna, Biała Europa braterskich narodów), których charakter uznano za faszystowski i rasistowski. Był to tzw. Czarny Blok, w skład którego wchodzą m.in. autonomiczni nacjonaliści, Niklot oraz środowisko związane z czasopismem „Szturm”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Media Narodowe

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Jako sympatyk Marszu Niepodległości z okacji 100-lecia Rzeczypospolitej Świętości mogę tylko powiedzieć,że udział w nim banderowskich ,niemieckich,czy rodzimych gloryfikatorów nazistów ,winien być zabroniony.Prowokacja z ich strony winna być uniemożliwiona przez służby państwowe.Intencją Marszu Niepodległości jest pokazanie polskiej dumy z odzyskania niepodległości,patriotycznej polskiej radości ze stulecia niepodległości.Organizatorzy Marszu Niepodległości nie są kompetentni do zamknięcia granic RP dla nazistów prowokatorów,to rola służb państwowych.Służby specjalne też mają okazję do wykazania się znajomością rodzimych debili i filonazistów,których skutecznie należy przydusić.Jeden warunek:należy tego chcieć,a nie jak żydowska Helcia w Warszawie szantażować rozwiązaniem MN.