Lokalna ciepłownia we wsi Turna na Mazowszu przestała dostarczać ciepłą wodę. Nie stać jej na zakup węgla po paskarskich cenach – pisze Wirtualna Polska.

Jak napisał w poniedziałek portal Wirtualna Polska, w niedzielę w ciepłowni w Turnej, która ogrzewa wodę dla dwóch bloków osiedla pracowników dawnego PGR, skończyły się zapasy węgla. Spółdzielni, która zarządza ciepłownią, nie stać na zakup węgla po cenie rynkowej, która wynosi obecnie około 3 tysięcy złotych za tonę. Od dzisiaj mieszkańcy bloków nie mają ciepłej wody.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prezes spółdzielni Magdalena Zdunek powiedziała WP, że planowane jest zebranie, na którym mieszkańcom zostanie przedstawiona alternatywa: podwyżka czynszów albo zrzutka na węgiel. Może być z tym problem, ponieważ wcześniej część mieszkańców już miała problemy z płatnościami, co doprowadziło do zaległości finansowych spółdzielni. Według Zdunek spółdzielnia pilnie poszukuje węgla „w umiarkowanej cenie”.

Mieszkańcy bloków najpewniej nie otrzymają pomocy z gminy. „Z tego, co słyszałam, samorząd nie ma możliwości dofinansowania spółdzielni. Ci ludzie muszą jakoś sami się zorganizować, choćby starając się o dotację. Wiele osób we wsi zainwestowało w kolektory słoneczne i latem ciepłą wodę mają ze słońca” – powiedziała WP Emilia Cholerzyńska, sołtys Turnej.

Przypomnijmy, że na początku maja br. polscy sprzedawcy węgla w liście do premiera napisali, że embargo na węgiel z Rosji przyniesie „bardzo daleko idące konsekwencje, które mogą dotknąć miliony Polaków znacznie boleśniej niż putinowski reżim”. Szacowali oni, że zabraknie nam ok. 11 mln ton, co szczególnie odczuje sektor komunalno-bytowy.

14 kwietnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zakładającą m.in. natychmiastowe wstrzymanie importu węgla i koksu z Rosji i Białorusi, a także zakład ich tranzytu przez polskie terytorium. Osoba lub podmiot łamiące zakaz podlegać będzie karze pieniężnej w wysokości do 20 mln zł, nakładanej przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

PRZECZYTAJ: Rząd ogłosił program dopłat do węgla. „Gwarantowane 3 tony dla każdego gospodarstwa”

Kresy.pl / wp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz