Pomimo tego, że cudzoziemcom legalnie przebywającym w Polsce przysługuje darmowe szczepienie przeciw COVID-19, z takiej możliwości skorzystało dotąd tylko kilkadziesiąt tysięcy takich osób.
Portal Interia napisał w środę, że z danych przekazanych przez ministerstwo zdrowia wynika, że na dzień 25 czerwca br. w Polsce w pełni zaszczepionych zostało 12966 cudzoziemców. Najwięcej z nich zaszczepiło się szczepionką Pfizera (6210). Pozostali przyjęli szczepionkę Johnson&Johnson (3391), AstraZeneca (2042) i Moderna (1323). Po pierwszej dawce szczepionki dwudawkowej było 21 438 cudzoziemców. To mało, biorąc pod uwagę, że samych Ukraińców może przebywać w Polsce znacznie ponad 1 mln.
Interia pisze, że z badania firmy EWL wynikało, że 36,1 proc. zagranicznych pracowników w Polsce było zainteresowanych szczepieniem przeciw koronawirusowi. Wydaje się, że deklarowana gotowość do szczepienia nie przełożyła się na rzeczywistość. Jako powód EWL wskazało brak informacji w języku ukraińskim (Ukraińcy to największa grupa zagranicznych pracowników) oraz sprzeczne informacje odnośnie tego, komu przysługują darmowe szczepienia.
„Musieliśmy przetłumaczyć niezbędne informacje na rosyjski i ukraiński oraz rozesłać je do naszych zagranicznych pracowników, zachęcając ich do zaszczepienia się. Wraz z naszymi klientami próbujemy przekonać tych, którzy jeszcze się nie zdecydowali przyjąć szczepionki w Polsce (według naszego badania to około 32 proc.), oferując premie finansowe, bonusy i benefity jak np. dodatkowy dzień wolny” – powiedział Interii Interii Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL Group.
Według EWL szczepienia cudzoziemców mogą przyspieszyć dzięki rozpoczętej 1 czerwca akcji grupowych szczepień w przedsiębiorstwach, gdzie cudzoziemcy są szczepieni na takich samych zasadach, co Polacy.
Jak informowaliśmy, na koniec ubiegłego roku w Polsce do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego było zgłoszonych 725 tysięcy cudzoziemców, czego 532,5 tysiąca (73%) było obywatelami Ukrainy. Według Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec 2019 roku w Polsce przebywało ponad 1,3 mln Ukraińców. Na początku lockdownu w marcu 2020 roku Polskę opuściło ponad 150 tys. ukraińskich migrantów zarobkowych. Latem tamtego roku Ukraińcy zaczęli masowo wracać do pracy w Polsce.
Kresy.pl / interia.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!