Fundacja Instytut Miast Praw Człowieka, która przygotowała rozporządzenie zakazujące eksponowania symboli religijnych w urzędach, otrzymała od Warszawy 129 910 złotych – informuje Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. W radzie organizacji zasiadają była asystentka europoseł Sylwii Spurek oraz aktywistki LGBT, które aktywnie wzywają do walki z Kościołem Katolickim.

W odpowiedzi na liczne skargi mieszkańców Warszawy oraz Polski, które zawierały także szczegółowe pytania złożone w trybie wniosku o dostęp do informacji publicznej urząd poinformował, że podmiotem odpowiedzialnym za przygotowanie zarządzenia zakazującego eksponowania symboli religijnych w urzędach była fundacja Instytut Miast Praw Człowieka. Z treści zarządzenia nr 1000/2023 z 12 czerwca 2023 r. wynika, że na wykonanie tego zadania organizacja otrzymała od miasta kwotę 129.910 zł.

Konkurs na opracowanie standardów został ogłoszony przez prezydenta Warszawy zarządzeniem nr 669/2023 z dnia 5 kwietnia 2023 r., a fundacja została zarejestrowana przez sąd 8 marca 2023 r. Zmieniała swoją nazwę z Otwarte Idee na Instytut Miast Praw Człowieka . Dopisano do celów statutowych organizacji  „wsparcie procesów tworzenia i wdrażania polityk wewnętrznych instytucji i organizacji”.  Ordo Iuris twierdzi, że fundacja  jeszcze przed ogłoszeniem konkursu zmieniła swoje parametry tak, by idealnie spełniać kryteria dla organizacji zajmującej się przygotowaniem wewnętrznych dokumentów dla miasta.

Do zarządu Instytutu Miast Praw Człowieka  dołączyła Katarzyna Wilkołaska, która od 6 czerwca 2019 r. do 14 października 2021 r. pełniła w warszawskim ratuszu funkcję pełnomocniczki Rafała Trzaskowskiego ds. kobiet, a w latach 2021-2023 była asystentką skrajnie lewicowej europosłanki Sylwii Spurek, z którą wcześniej współpracowała w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w czasach, gdy był nim Adam Bodnar, obecny minister sprawiedliwości.

Czytaj: Tusk i Hołownia nie chcieli krzyży w miejscach publicznych. Dziś krytykują Brauna

Ponadto w radzie fundacji zasiadają Marta Abramowicz i Anna Strzałkowska, które są aktywistki ruchu LGBT, żyjące w homoseksualnym związku.  Marta Abramowicz pełniła funkcję prezesa stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii, jest także autorką książki  „Irlandia wstaje z kolan”, w której przedstawia dechrystianizację państwa katolickiego. Ordo Iuris podkreśla, że Abramowicz nie ukrywa, że chciałaby doprowadzić do podobnej sytuacji na terenie Polski, co udowodniła m. in. wywiadem pt. „Czy Polska weźmie rozwód z kościołem? O tym zadecydują te wybory”  z października 2023 r.

Natomiast Anna Strzałkowska obejmowała stanowisko prezesa w Stowarzyszeniu na rzecz osób LGBT „Tolerado”, a obecnie zasiada w zarządzie fundacji „Tęczowe Rodziny”. Ordo Iuris zaznaczył, że aktywistka w listopadzie 2020 r. udzieliła wypowiedzi, w której wzywała o zniszczenia Kościoła katolickiego w Polsce: „niech runie, taki Kościół niech runie”.

Sytuację skomentował adwokat, starszy analityk Centrum Badań i Analiz Ordo Iuris Nikodem Bernaciak: „Poważne wątpliwości budzi fakt, że zarówno nazwa fundacji, jak i jej cele statutowe, zostały zmienione tuż przed ogłoszeniem konkursu, co sprawia wrażenie, jak by działacze fundacji wiedzieli z wyprzedzeniem o tym, że konkurs ten zostanie zorganizowany. Trudno uznać, żeby zadanie wykonane po tak przeprowadzonym konkursie zasługiwało na wsparcie kwotą niemal 130 tys. zł z publicznych pieniędzy warszawiaków”.

Czytaj: Kibice Legii do Trzaskowskiego: Łapy precz od krzyża [+Foto]

Zarządzenie nr 822/2024 zostało opublikowane 8 maja przez prezydenta stolicy Rafał Trzaskowskiego, ustanawiające w warszawskich urzędach “standardy równego traktowania”, zakładało między innymi zakaz eksponowania Krzyża i symboliki religijnej w budynkach urzędu dostępnych dla osób z zewnątrz oraz podczas wydarzeń organizowanych przez urząd.

Swoją decyzję Trzaskowski motywował rzekomą troską o neutralność światopoglądową państwa oraz uczucia osób niewierzących. “Nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią. Stolica zawsze będzie też szanować swoją tradycję – stąd elementy religijne choćby podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Ale Polska jest państwem świeckim. A Warszawa jest tego państwa stolicą. Kropka” – stwierdził włodarz stolicy.

Decyzję Trzaskowskiego skomentował m. in szef platformy X Elon Musk. “Bezwstydnie kopiuje głupie rzeczy z Ameryki” – napisał. “Ale wstyd” – dodał.

Do sytuacji odniósł się również wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który skrytykował zarządzenie prezydenta Warszawy: “Z ogromnym smutkiem przyjąłem decyzję prezydenta Warszawy w sprawie krzyży. Rozmawiałem z nim chwilę potem. Mówił, że to nie będzie wykonywane, nie tak ma wyglądać”. Wyraził opinię, że “to jest zła droga”. “Krzyż nie jest tylko i wyłącznie symbolem religijnym, jest symbolem pewnych wartości i tradycji”.

ordoiuris.pl/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply