Rada Naczelna Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin zadecydowała w piątek o rozpoczęciu przez polską partię negocjacji w sprawie przyłączenia się do litewskiej koalicji rządzącej.

O decyzji rady AWPL-ZChR poinformował jej przewodniczący, europoseł Waldemar Tomaszewski. Ustalono, że w toku negocjacji koalicyjnych polska partia będzie dążyć do zwiększenia świadczenia na dziecko do 120 euro, a także dostępu do nieodpłatnych leków dla seniorów w wieku od 70 lat. Chce też działań na rzecz wzmocnienia samorządności i sprawiedliwości społecznej. Tomaszewski zaznaczył, że warunkiem ewentualnego przyłączenia się do koalicji rządzącej jest realizacja założeń programowych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zarząd AWPL-ZChR powołał też grupę negocjacyjną pod przewodnictwem Rity Tamašunienė, starosty frakcji tej partii w litewskim parlamencie. W grupie tej znaleźli się również dwaj inni polscy posłowie: Jarosław Narkiewicz i Czesław Olszewski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Przed posiedzeniem Rady Naczelnej, Tomaszewski i Tamašunienė spotkali się z prezydentem-elektem Gitanasem Nausėdą. Według relacji szefa polskiej partii, rozmowa była bardzo serdeczna.

– Mówiliśmy o podstawowych pracach na rzecz Litwy. O niesprawiedliwości społecznej. Omówiliśmy kilka projektów z naszego programu, z którymi prezydent zapoznał się w przestrzeni publicznej, takimi jak wzmacnianie sprawiedliwości społecznej, wzmacnianie rodziny – powiedział europoseł.

Przypomnijmy, że tydzień temu Litewska Partia Chłopów i Zielonych, Litewska Socjaldemokratyczna Partia Pracy oraz Porządek i Sprawiedliwość podpisały memorandum o utworzeniu koalicji, zostawiając AWPL-ZChR możliwość dołączenia. Umowa zakłada, że premierem pozostanie nadal pozostaje Saulius Skvernelis, zaś stanowisko przewodniczącego parlamentu ma przypaść Socjaldemokratycznej Partii Pracy. Szef rządu RL zapowiedział, że jeżeli pozostanie stanowisku, to zmieni skład rządu.

Wcześniej lider AWPL-ZChR Waldemar Tomaszewski komentując zaproszenie do wspólnego formowania rządu ze strony szefa Chłopów i Zielonych, Ramūnasa Karbauskisa powiedział, że potrzebna jest opinia członków polskiej partii na Litwie, a decyzja w sprawie przystąpienia do negocjacji może zostać podjęta nawet za parę tygodni. – Dla nas najważniejsze są tezy programowe, aby one były wciągnięte do programu rządu – podkreślał Tomaszewski.

Z kolei podczas wileńskiej audycji Radia Wnet Tomaszewski był pytany, czy przystąpiłby do koalicji w zamian za przyjęcie ustawy o mniejszościach narodowych. Europoseł odpowiedział, że ustawa ta nie jest rzeczą najważniejszą, a partia Polaków z Litwy ma bardzo ważne postulaty z zakresu sprawiedliwości społecznej. Część komentatorów zauważała, że szef AWPL-ZChR nie akcentuje w swoich wypowiedziach, dotyczących negocjacji i ewentualnego przystąpienia do koalicji, kwestii ważnych ściśle dla polskiej mniejszości, m.in. wspomnianej ustawy o mniejszościach czy pisowni nazwisk.

Czytaj także: Zmiana na Litwie

L24.lt / zw.lt / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz