Polscy żołnierze jadą szkolić Ukraińców

Polscy żołnierze, weterani z Iraku i Afganistanu, będą szkolić Ukraińców z 1 Batalionu Zmechanizowanego 93. Brygady Zmechanizowanej armii ukraińskiej. W brygadzie tej służą m.in. członkowie batalionu „Karpacka Sicz”, którzy grozili mordowaniem Węgrów.

Na Ukrainę w ramach misji szkoleniowej uda się 28 polskich oficerów i podoficerów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Większość z nich brała wcześniej udział w misjach w Iraku i Afganistanie. Dowódcą Polskiej Grupy Zadaniowej jest mjr Mirosław Szpunar. O wyjeździe polskich żołnierzy na Ukrainę zadecydował szef MON Antoni Macierewicz. W ramach misji, która będzie odbywać się na terenie Międzynarodowego Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie, mają szkolić ukraińskich instruktorów i żołnierzy. Zajęcia potrwają od 25 lipca do 24 września.

Mjr Szpunar podkreśla, że żołnierze nie zabierają ciężkiego sprzętu, a tylko wyposażenie etatowe, w tym m.in. karabinki szturmowe Beryl, pistolety służbowe, gogle noktowizyjne, sprzęt łączności oraz amunicję. Dołączą do Połączonej Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej „Ukraina”, tworzonej przez żołnierzy z Litwy i przede wszystkim USA. Polacy mają szkolić wojskowych z 1 Batalionu Zmechanizowanego 93 Brygady Zmechanizowanej armii ukraińskiej. Wojskowi tej jednostki uczestniczyli m.in. w walkach w Donbasie.

Jak mówił mjr Szpunar, Polacy będą organizować głównie treningi praktyczne. „Chcemy przekazać wiedzę na temat różnych rodzajów broni, zaprezentować swoje umiejętności taktyczne i ogniowe”– powiedział.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Polscy żołnierze rozpoczynają szkolenia dla ukraińskich instruktorów wojskowych

W skład 93 Brygady wchodzą członkowie rozformowanego, neobanderowskiego batalionu ochotniczego „Karpacka Sicz”. W ramach brygady zachowała ona swój sztandar oraz nazwę. „Karpacka Sicz” groziła swego czasu, że będzie zabijać Węgrów z partii Jobbik i organizacji HVIM, którzy działają na terytorium ukraińskiego Zakarpacia. Oficjalnie nie podano infomracji, czy członkowie tego oddziału będą szkoleni przez Polaków.

ZOBACZ TAKŻE: Poseł Solidarnej Polski pyta o szkolenia ukraińskich żołnierzy

Polska-zbrojna.pl / Kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7
    jaro7 :

    Antoni hańbi mundur polskiego żołnierza zmuszając do współpracy z banderowcami.Ale czego można się spodziewac po tym przygłupie.Dostał pochwałę za wypowiedz o rosjanach inspirujacych rzez Wołyńska to bidula z radosci odwdzięczył się wysyłajac tam naszych żołnierzy.To oczywiście ironia,ale zaczyna mnie przerażać GŁUPOTA „polskich’polityków.

  2. leszek1
    leszek1 :

    Slusznie. Banderowcow nalezy szkolic, a Ukraine zaopatrywac w polska bron i futrowac zastrzykami pienieznymi odrywanymi od ust polskich podatnikow. Sprawe obronnosci polskiego spoleczenstwa nalezy bojkotowac i odwlekac w nieskonczonosc. Taka jest rola Macierewicza. Do pomocy ma Waszczykowskiego, ktory zamiast czyscic personalnie MSZ, zajmuje sie wypowiadaniem wojny ISIS-owi i zapraszaniem terrorystow na Dni Mlodziezy. Tymi poczynyniami dyryguje Prezes, dodatkowo zajmujacy sie promowaniem mlodego Morawieckiego. Dobrze zgrany zespol.