W przyjętej poprawce do konstytucji zapisano, że na Węgrzech nie wolno osiedlać obcej ludności, która nie ma prawa pobytu i swobodnego przemieszczania się.

Dodatkowo, do konstytucji wpisano, że korzystanie z prawa do wyrażania opinii i zgromadzeń nie może odbywać się z uszczerbkiem dla życia osobistego i rodzinnego innych osób oraz ich rodzin.

Oprócz kwestii imigranckiej i prawa do zgromadzeń uchwalono poprzez wpisanie do konstytucji Naczelnego Sądu Administracyjnego. Węgierska opozycja bardzo krytycznie wyraża się na temat poprawek, które jej zdaniem służą ograniczeniu wolności oraz zwiększenia politycznej kontroli nad wymiarem sprawiedliwości.

ZOBACZ TAKŻE: Węgry chcą zmienić konstytucję, aby nie przyjmować imigrantów

Zmiany w konstytucji dotyczące imigrantów zostały przyjęte większością 159 głosów do 5. Za głosował rządzący Fidesz, oraz część pozostającego w opozycji Jobbiku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Orban już w 2016 przedłożył parlamentowi projekt nowelizacji ustawy zasadniczej dotyczącej imigrantów. Nie uzyskał wtedy większości dwóch trzecich z powodu sprzeciwu opozycyjnego Jobbiku.

Również w środę Węgry przyjęły pakiet ustaw antyimigracyjnych, nazywanych „Powstrzymać Sorosa”, w których przewidziano m.in. że za finansową i organizacyjną pomoc nielegalnym imigrantom groziłaby kara do roku pozbawienia wolności.

Kresy.pl / interia.pl / ajc.com / bbc.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz