W przyjętej poprawce do konstytucji zapisano, że na Węgrzech nie wolno osiedlać obcej ludności, która nie ma prawa pobytu i swobodnego przemieszczania się.

Dodatkowo, do konstytucji wpisano, że korzystanie z prawa do wyrażania opinii i zgromadzeń nie może odbywać się z uszczerbkiem dla życia osobistego i rodzinnego innych osób oraz ich rodzin.

Oprócz kwestii imigranckiej i prawa do zgromadzeń uchwalono poprzez wpisanie do konstytucji Naczelnego Sądu Administracyjnego. Węgierska opozycja bardzo krytycznie wyraża się na temat poprawek, które jej zdaniem służą ograniczeniu wolności oraz zwiększenia politycznej kontroli nad wymiarem sprawiedliwości.

ZOBACZ TAKŻE: Węgry chcą zmienić konstytucję, aby nie przyjmować imigrantów

Zmiany w konstytucji dotyczące imigrantów zostały przyjęte większością 159 głosów do 5. Za głosował rządzący Fidesz, oraz część pozostającego w opozycji Jobbiku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Orban już w 2016 przedłożył parlamentowi projekt nowelizacji ustawy zasadniczej dotyczącej imigrantów. Nie uzyskał wtedy większości dwóch trzecich z powodu sprzeciwu opozycyjnego Jobbiku.

Również w środę Węgry przyjęły pakiet ustaw antyimigracyjnych, nazywanych „Powstrzymać Sorosa”, w których przewidziano m.in. że za finansową i organizacyjną pomoc nielegalnym imigrantom groziłaby kara do roku pozbawienia wolności.

Kresy.pl / interia.pl / ajc.com / bbc.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz