Węgierski Sąd Najwyższy orzekł, że ​​Jobbik nie może oficjalnie poprzeć swojego kandydata w kluczowych wyborach uzupełniających do parlamentu.

W wyniku decyzji węgierskiego Sądu Najwyższego, który podtrzymał decyzję Komitetu Wyborczego (NVB), członek Jobbiku László Bíró nie może zostać oficjalnie poparty przez jego własną partię w wyborach uzupełniających, które zadecydują czy koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej utrzyma 2/3 większość w parlamencie. Loga wszystkich pozostałych partii opozycyjnych popierających wspólnego kandydata będą mogły zostać umieszczone na kartach do głosowania.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Powołując się na kwestie formalne, Fidesz złożył zażalenie na nominacjęBíró, argumentując, że Péter Jakab oficjalnie nie jest jeszcze prezesem Jobbiku. Chociaż Jakab został wybrany 25 stycznia, sąd jeszcze go formalnie nie zarejestrował na tej funkcji. Państwowa Komisja Wyborcza (w której rządzący Fidesz ma większość) ostatecznie zaakcepptowała argumentację Fideszu, w wyniku czego Jobbik zwrócił się z zapytaniem do Sądu Najwyższego, który podtrzymał decyzję Komisji.

Jobbik oświadczył, że Bíró zostanie nominowany wspólnie z innymi partiami opozycyjnymi, a Jobbik wesprze kampanię „setkami aktywistów”.

„Logo Jobbiku może zostać usunięte z kart do głosowania, ale Jobbik nie może zostać wyrzucony z ulic! László Bíró będzie na kartach do głosowania, a Jobbik na ulicach!” – zapowiedziała partia.

Wybory uzupełniające odbędą się 11 października w 6. okręgu wyborczym regionu Borsod-Abaúj-Zemplén po śmierci posła Ferenca Koncza z Fideszu. Z ramienia rządzącej partii wystartuje córka zmarłego Zsófia Koncz.

Ponieważ Jobbik jest najsilniejszą partią opozycyjną w regionie, brak jego loga na kartach do głosowania i materiałach wyborczych prawdopodobnie będzie miał wpływ na wynik wyborczy.

CZYTAJ TAKŻE: Węgierskie partie opozycyjne wystawią wspólną listę w wyborach parlamentarnych w 2022 roku

Kresy.pl / hungarytoday.hu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz