Węgierski Sąd Najwyższy orzekł, że ​​Jobbik nie może oficjalnie poprzeć swojego kandydata w kluczowych wyborach uzupełniających do parlamentu.

W wyniku decyzji węgierskiego Sądu Najwyższego, który podtrzymał decyzję Komitetu Wyborczego (NVB), członek Jobbiku László Bíró nie może zostać oficjalnie poparty przez jego własną partię w wyborach uzupełniających, które zadecydują czy koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej utrzyma 2/3 większość w parlamencie. Loga wszystkich pozostałych partii opozycyjnych popierających wspólnego kandydata będą mogły zostać umieszczone na kartach do głosowania.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Powołując się na kwestie formalne, Fidesz złożył zażalenie na nominacjęBíró, argumentując, że Péter Jakab oficjalnie nie jest jeszcze prezesem Jobbiku. Chociaż Jakab został wybrany 25 stycznia, sąd jeszcze go formalnie nie zarejestrował na tej funkcji. Państwowa Komisja Wyborcza (w której rządzący Fidesz ma większość) ostatecznie zaakcepptowała argumentację Fideszu, w wyniku czego Jobbik zwrócił się z zapytaniem do Sądu Najwyższego, który podtrzymał decyzję Komisji.

Jobbik oświadczył, że Bíró zostanie nominowany wspólnie z innymi partiami opozycyjnymi, a Jobbik wesprze kampanię „setkami aktywistów”.

„Logo Jobbiku może zostać usunięte z kart do głosowania, ale Jobbik nie może zostać wyrzucony z ulic! László Bíró będzie na kartach do głosowania, a Jobbik na ulicach!” – zapowiedziała partia.

Wybory uzupełniające odbędą się 11 października w 6. okręgu wyborczym regionu Borsod-Abaúj-Zemplén po śmierci posła Ferenca Koncza z Fideszu. Z ramienia rządzącej partii wystartuje córka zmarłego Zsófia Koncz.

Ponieważ Jobbik jest najsilniejszą partią opozycyjną w regionie, brak jego loga na kartach do głosowania i materiałach wyborczych prawdopodobnie będzie miał wpływ na wynik wyborczy.

CZYTAJ TAKŻE: Węgierskie partie opozycyjne wystawią wspólną listę w wyborach parlamentarnych w 2022 roku

Kresy.pl / hungarytoday.hu

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz