Najnowszy sondaż sympatii partyjnych na Węgrzech przed wyborami do Parlamentu Europejskiego wykazał bardzo wysoki poziom poparcia dla rządzącego Fideszu.

Profil Europe Elecsts podający wyniki wyborów i sondażów z całej Europy przytacza dane najnowszego sondażu pracowni Závecz. Zgodnie z nim na kandydatów rządzącej koalicji Fideszu i KDNP chce głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego aż 62% zapytanych Węgrów. W porównaniu do poprzedniego sondażu Závecz proporcja zwolenników koalicji rządzącej wzrosła aż o 5 punktów procentowych.

O wiele mniejsze poparcie uzyskała druga siła polityczna – Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP). Wybrało ją tylko 8% zdecydowanych wyborców, to jest o 4 punkty procentowe mniej niż w poprzednim sondażu. Koalicja Demokratyczna (DK) byłego premiera z ramienia socjalistów, Ferenca Gyurcsány’ego otrzymała poparcie 7% respondentów. Także ona straciła 4 punkty procentowe. Liberalno-lewicowy ruch „Polityka może być inna” (LMP) otrzymał w sondażu poparcie 6% badanych, co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe.

Największą stratę odnotowała niegdyś nacjonalistyczna partia Jobbik, która od poprzedniego sondażu Závecz straciła 6 punktów procentowych poparcia i otrzymała 6% wskazań zdecydowanych na głosowanie respondentów. 5% z nich wskazało liberalny ruch Momentum.

Powoli rośnie w siłę nacjonalistyczny ruch „Nasz ojczyzna” (Mi Hazánk) byłego działacza Jobbiku László Toroczkaja. Poparcie dla niego wzrosło o 2 punkty procentowe do poziomu 3%. 2% zdecydowanych wyborców wybrało Partię psa o dwóch ogonach (MKKP).

Koalicja Fideszu i KDNP rządzi Węgrami od 2010 r. Od tego roku partia Viktora Orbána wraz ze swoim małym koalicjantem wygrywała kolejne wybory z wysokim poparciem, także zeszłoroczne wybory parlamentarne.

Czytaj także: Prasa: Orban postawił się Amerykanom

facebook.com/EuropeElects/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz