Poparcie Węgrów dla rządzącej nimi koliacji Fideszu oraz Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) pozostaje na bardzo wysokim poziomie.

Strona Europe Elects zajmująca się publikowaniem wyników wyborów i sondaży przeprowadzanych w państwach Unii Europejskiej podała dane najnowszego sondażu przeprowadzonego na Węgrzech. Wynika z niego, że obóz premiera Viktora Orbána cieszy się ciągle poparciem ponad połowy Węgrów gotowych do oddania głosu na konkretną partię.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na koalicję Fideszu i KDNP chce głosować 53 proc. Węgrów. To wynik o 1 punkt procentowy wyższy niż przed miesiącem i o 4 punkty procentowe lepszy niż wynik wyborczy z 2018 r.

Drugi wynik osiągnęły socjal-liberalna Koalicja Demokratyczna (DK) byłego premiera Ferenca Gyurcsány’a i liberalny ruch Momentum, które wybrało po 11 proc. respondentów. Partie te utrzymują stałe od zeszłego miesiąca poparcie sondażowe. Natomiast w porównianiu do wyborów jest to spory wzrost: dla DK o 6 punktów procentowych a dla Momentum o 8 punktów.

W sierpniowym sondażu 8 proc. pytanych opowiedziało się za partią Jobbik. Po odejściu od najonalistycznej linii ta opozycyjna partia słabnie, tracąc 1 punkt procentowy poparcia sondażowego i odnotowując wynik aż o 11 punktów procentowych mniejszy niż w wyborach w 2018 r. 6 proc. respodentów wskazało na Węgierską Partię Socjalistyczną (MSZP), to o 1 punkt procentowy mniej niż we wcześniejszym sondażu i o 6 punktów pocentowych mniej niż w wyborach.

4 proc. badanych wybrało Partię Psa o Dwóch Ogonach (MKKP), która w wyborach otrzymała 2 proc. głosów. 3 proc. otrzymała liberalna partia „Polityka może być inna” (LMP). To o 4 punkty procentowe mniej niż w wyborach. Także 3 proc. respondentów wybrało nacjonalistyczny ruch Nasza Ojczyzna (MH), założony przez byłego polityka Jobbiku László Toroczkaja.

Sondaż przeprowadziła pracownia Nézőpont w dniach 1-26 sierpnia, na próbie 5000 respodentów.

Czytaj także: Węgry: W wyniku protestów Coca-Cola wycofuje się z kampanii reklamowej promującej LGBT

facebook.com/EuropeElects/kresy.pl

 




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz