Poparcie Węgrów dla rządzącej nimi koliacji Fideszu oraz Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) pozostaje na bardzo wysokim poziomie.

Strona Europe Elects zajmująca się publikowaniem wyników wyborów i sondaży przeprowadzanych w państwach Unii Europejskiej podała dane najnowszego sondażu przeprowadzonego na Węgrzech. Wynika z niego, że obóz premiera Viktora Orbána cieszy się ciągle poparciem ponad połowy Węgrów gotowych do oddania głosu na konkretną partię.

Na koalicję Fideszu i KDNP chce głosować 53 proc. Węgrów. To wynik o 1 punkt procentowy wyższy niż przed miesiącem i o 4 punkty procentowe lepszy niż wynik wyborczy z 2018 r.

Drugi wynik osiągnęły socjal-liberalna Koalicja Demokratyczna (DK) byłego premiera Ferenca Gyurcsány’a i liberalny ruch Momentum, które wybrało po 11 proc. respondentów. Partie te utrzymują stałe od zeszłego miesiąca poparcie sondażowe. Natomiast w porównianiu do wyborów jest to spory wzrost: dla DK o 6 punktów procentowych a dla Momentum o 8 punktów.

W sierpniowym sondażu 8 proc. pytanych opowiedziało się za partią Jobbik. Po odejściu od najonalistycznej linii ta opozycyjna partia słabnie, tracąc 1 punkt procentowy poparcia sondażowego i odnotowując wynik aż o 11 punktów procentowych mniejszy niż w wyborach w 2018 r. 6 proc. respodentów wskazało na Węgierską Partię Socjalistyczną (MSZP), to o 1 punkt procentowy mniej niż we wcześniejszym sondażu i o 6 punktów pocentowych mniej niż w wyborach.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

4 proc. badanych wybrało Partię Psa o Dwóch Ogonach (MKKP), która w wyborach otrzymała 2 proc. głosów. 3 proc. otrzymała liberalna partia „Polityka może być inna” (LMP). To o 4 punkty procentowe mniej niż w wyborach. Także 3 proc. respondentów wybrało nacjonalistyczny ruch Nasza Ojczyzna (MH), założony przez byłego polityka Jobbiku László Toroczkaja.

Sondaż przeprowadziła pracownia Nézőpont w dniach 1-26 sierpnia, na próbie 5000 respodentów.

Czytaj także: Węgry: W wyniku protestów Coca-Cola wycofuje się z kampanii reklamowej promującej LGBT

facebook.com/EuropeElects/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz