Szefowa komisji obrony niemieckiego Bundestagu oświadczyła, że Ukraina ma prawo atakować cele na terytorium Rosji. Wezwała też kanclerza, by bezzwłocznie przekazał Ukraińcom rakiety manewrujące Taurus.

Marie-Agnes Strack-Zimmermann, szefowa komisji obrony Bundestagu wypowiedziała się na ten temat w rozmowie z mediami.

Dwaj zamachowcy zdetonowali bombę przed budynkiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Ankarze. Sprawcy nie żyją. Dwóch policjantów zostało rannych. Głos w sprawie zabrał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Dwaj zamachowcy podjechali w niedzielę rano samochodem pod wejście Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jeden z nich wysadził się w powietrze, drugi został zastrzelony przez policjantów - podaje portal Deutsche Welle. W trakcie wymiany ognia rannych zostało dwóch policjantów.

Na miejsce zdarzenia wysłano liczne siły bezpieczeństwa.

Duński minister ds. integracji opowiada się za budową wyższych ogrodzeń na granicach zewnętrznych UE, aby ograniczyć nielegalną imigrację.

Kaare Dybvad Bek, duński minister ds. integracji, rozmawiał w czwartek z niemieckim Bildem. "Popieramy wyższe ogrodzenia na granicach zewnętrznych" - oświadczył. Podał przykłady współpracy krajów UE we wzmacnianiu ochrony granicy: Austria wspiera Bułgarię w rozbudowie infrastruktury granicznej, a Dania pomagała Litwie. "Każdy kraj ma prawo kontrolować, kto powinien przebywać na jego terytorium, a kto nie" - powiedział.

Bek zwrócił uwagę, że wielu imigrantów, których wnioski o azyl zostały odrzucone, nie jest odsyłanych do swoich krajów. "Ludzie ci często pracują na czarno i otrzymują pomoc państwa. Rujnuje to rynek pracy i gospodarkę. Takie traktowanie ludzi jest również nieludzkie"-zaznaczył.

Jeśli chodzi o stosunki między Polską a Ukrainą, to wchodzimy w okres dekoniunktury - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau.

Minister spraw zagranicznych był w poniedziałek gościem Polsat News. Został zapytany, dlaczego nie uczestniczy w spotkaniu unijnych szefów dyplomacji w Kijowie. "Przede wszystkim to wynika z tego, że w polityce, także bilateralnej między różnymi państwami, mamy okres koniunktury i dekoniunktury. Obecnie, jeśli chodzi o stosunki między Polską a Ukrainą, to wchodzimy w taki okres dekoniunktury. Moja absencja tam po części jest tego wyrazem" - oświadczył.

Zwrócił uwagę, że w Kijowie Polskę reprezentuje podsekretarz stanu w MSZ. "Absolutnie to nie jest ranga za niska" - dodał. "Tam jest obok trzech innych wiceministrów" - podkreślił.

W niedzielę ukraińskie drony ostrzelały miejsce postoju rosyjskich śmigłowców w Soczi, w kraju Krasnodarskim na południu Rosji - poinformował portal Suspilne. Medium powołuje się na źródło w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR). Rosyjskie media podają, że do ataku użyto dronów Bayraktar.

Portal Suspline podał, że w niedzielę ukraińskie drony ostrzelały miejsce postoju rosyjskich śmigłowców w Soczi (Kraj Krasnodarski na południu Rosji). Portal powołuje się na źródło w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR). Operacja miała zostać przeprowadzona wspólnie z marynarką wojenną Ukrainy.

Aktualnie nie wiadomo, jakie szkody wyrządził atak.

Ukraina otrzymała pierwsze czołgi Leopard naprawiane w zakładach Bumar-Łabędy - poinformowała w poniedziałek Polska Grupa Zbrojeniowa. (more…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%