Szewach Weiss poinformował, że dziennik „Jerusalem Post” błędnie cytował jego słowa z wywiadu dla radia izraelskiej armii na temat uczestnictwa Polaków w zagładzie Żydów.

W niedzielę pisaliśmy o artykule izraelskiego dziennika „Jerusalem Post”, który napisał o wywiadzie byłego ambasadora Izraela w Warszawie Szewacha Weissa dla rozgłośni radiowej izraelskiej armii. Weiss skomentował wspólną deklarację premierów Binjamina Netanjahu i Mateusza Morawieckiego z 27 czerwca. Weiss skrytykował deklarację twierdząc, że fałszuje historię. Według „Jerusalem Post” miał także powiedzieć, iż „zdarzały się przypadki, że polski Rząd na Uchodźstwie brał udział w mordowaniu Żydów”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Weiss zaprotestował dziś przeciwko artykułowi izraelskiego dziennika twierdząc, że jego redaktor nieściśle zacytował wypowiedzi dla radia izraelskiej armii. Weiss zastrzegł, że nie oskarżał polskiego rządu na uchodźstwie o współpracę z Niemcami w działaniach przeciw Żydom. „Polski rząd zagraniczny i polski rząd jeszcze w Polsce na początku wojny nie współpracował z hitlerowcami, natomiast prawie cała Europa wtedy współpracowała”  – Weiss mówił w poniedziałek w wywiadzie dla radia RMF FM – „I to wszystko. I właśnie mówiłem o Armii Krajowej, a nie o rządzie polskim. Powiedziałem, że Armia Krajowa, niestety, tam Żydzi walczyli też, i ratowała Żydów i ukarała szmalcowników, ale byli tacy w Armii Krajowej, że też współpracowali z Niemcami co do Żydów. Ale przeważnie nie Armia Krajowa, tylko Żandarmeria Polska”. Jak dodał – „Co z tego zrobili, „Jerusalem Post”, ja nie wiem…”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nowelizacja ustawy o IPN jeszcze w czasie jej procedowania wywołała w styczniu gwałtowny atak izraelskich polityków na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania Polaków poprzez przypisywanie naszemu narodowi współodpowiedzialności za holocaust.  Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahulider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Sama ambasador Izraela w Polsce Azari wskazywała jeszcze jeden element wzmagający napięcia w stosunkach Izraela z Polską, to jest ustawę reprywatyzacyjną. Azari chce pełnej rekompensaty wartości przedwojennych nieruchomości dla potomków dawnych właścicieli.

Po miesiącach ustaleń rząd przy poparciu PiS, PO, Nowoczesnej, PSL oraz Wolnych i Solidarnych w trybie nagłym uchwalił 27 czerwca nowelizację ustawy o IPN zgodnie z żądaniami Izraela. Jeszcze tego samego dnia prezydent podpisał nowelizację. Tego samego dnia podpisana została deklaracja o historii premierów Polski i Izraela, którą sprzyjające rządowi PiS polskie media ukazują w kategoriach międzynarodowego sukcesu i wsparcia Izraela dla polskiej wizji historii.

Czytaj także: PiS zamienia Polskę w amerykańską kolonię

dorzeczy.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz