Według rozgłośni radiowej TOK FM najbardziej prawdopodobnym polskim kandydatem na członka Komisji Europejskiej jest Krzysztof Szczerski.

Kwestia wystawienia Szczerskiego jako kandydata na komisarza europejskiej pojawiła się w czasie  wtorkowego posiedzenia najważniejszego gremium decyzyjnego Prawa i Sprawiedliwości – Komitetu Politycznego mimo, że Komitet miał zajmować się ustalaniem list kandydatów PiS w wyborach do Sejmu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Według jednego z członków kierownictwa PiS, obecny sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP odpowiadający z politykę zagraniczną i szef Gabinetu Prezydenta RP jest dobrze przygotowany merytorycznie do wejścia w skład Komisji Europejskiej. Jednak w czasie posiedzenia Komitetu Politycznego PiS jako zaletę przedstawiano także zakorzenienie Szczerskiego w środowisku tej partii. Szczerski może przy tym liczyć na wsparcie prezydenta Andrzeja Dudy. Polski obóz rządzący liczy też, że Szczerski przejmie stanowisko komisarza niejako w ramach „rekompensaty” za odrzucenie jego kandydatury w dyskusjach nad obsadzeniem stanowiska sekretarza generalnego NATO.

Premier Mateusz Morawiecki nie podjął jeszcze decyzji, ale jakieś nazwisko polskiego kandydata na komisarza przedstawi już w czwartek w czasie spotkania z nową przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen, która przyjeżdża do Polski jako drugiego, po Francji, państwa członkowskiego. Według TOK FM sam premier wolałby w roli polskiego członka Komisji Europejskiej widzieć Jadwigę Emilewicz, obecną minister przedsiębiorczości. Jej osobę ma preferować także sama von der Leyen.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Jeszcze we wtorek „Rzeczpospolita” twierdziła, że w PiS rozpatruje się aż siedem osób jako kandydatów do zajęcia miejsca w nowej Komisji Europejskiej. Obok Szczerskiego i Emilewicz mają to być minister do spraw europejskich Konrad Szymański, minister infrastruktury Jerzy Kwieciński oraz deputowani Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, Adam Bielan i Jacek Saryusz-Wolski.

Czytaj także: Szczerski na Litwie: Nie wspieramy żadnej partii mniejszości narodowej, wspieramy polską mniejszość 

tokfm.pl/rp.pl/gazeta.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz