Według rozgłośni radiowej TOK FM najbardziej prawdopodobnym polskim kandydatem na członka Komisji Europejskiej jest Krzysztof Szczerski.

Kwestia wystawienia Szczerskiego jako kandydata na komisarza europejskiej pojawiła się w czasie  wtorkowego posiedzenia najważniejszego gremium decyzyjnego Prawa i Sprawiedliwości – Komitetu Politycznego mimo, że Komitet miał zajmować się ustalaniem list kandydatów PiS w wyborach do Sejmu.

Według jednego z członków kierownictwa PiS, obecny sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP odpowiadający z politykę zagraniczną i szef Gabinetu Prezydenta RP jest dobrze przygotowany merytorycznie do wejścia w skład Komisji Europejskiej. Jednak w czasie posiedzenia Komitetu Politycznego PiS jako zaletę przedstawiano także zakorzenienie Szczerskiego w środowisku tej partii. Szczerski może przy tym liczyć na wsparcie prezydenta Andrzeja Dudy. Polski obóz rządzący liczy też, że Szczerski przejmie stanowisko komisarza niejako w ramach „rekompensaty” za odrzucenie jego kandydatury w dyskusjach nad obsadzeniem stanowiska sekretarza generalnego NATO.

Premier Mateusz Morawiecki nie podjął jeszcze decyzji, ale jakieś nazwisko polskiego kandydata na komisarza przedstawi już w czwartek w czasie spotkania z nową przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen, która przyjeżdża do Polski jako drugiego, po Francji, państwa członkowskiego. Według TOK FM sam premier wolałby w roli polskiego członka Komisji Europejskiej widzieć Jadwigę Emilewicz, obecną minister przedsiębiorczości. Jej osobę ma preferować także sama von der Leyen.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7342.32 PLN    (33.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jeszcze we wtorek „Rzeczpospolita” twierdziła, że w PiS rozpatruje się aż siedem osób jako kandydatów do zajęcia miejsca w nowej Komisji Europejskiej. Obok Szczerskiego i Emilewicz mają to być minister do spraw europejskich Konrad Szymański, minister infrastruktury Jerzy Kwieciński oraz deputowani Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, Adam Bielan i Jacek Saryusz-Wolski.

Czytaj także: Szczerski na Litwie: Nie wspieramy żadnej partii mniejszości narodowej, wspieramy polską mniejszość 

tokfm.pl/rp.pl/gazeta.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz