Według rozgłośni radiowej TOK FM najbardziej prawdopodobnym polskim kandydatem na członka Komisji Europejskiej jest Krzysztof Szczerski.

Kwestia wystawienia Szczerskiego jako kandydata na komisarza europejskiej pojawiła się w czasie  wtorkowego posiedzenia najważniejszego gremium decyzyjnego Prawa i Sprawiedliwości – Komitetu Politycznego mimo, że Komitet miał zajmować się ustalaniem list kandydatów PiS w wyborach do Sejmu.

Według jednego z członków kierownictwa PiS, obecny sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP odpowiadający z politykę zagraniczną i szef Gabinetu Prezydenta RP jest dobrze przygotowany merytorycznie do wejścia w skład Komisji Europejskiej. Jednak w czasie posiedzenia Komitetu Politycznego PiS jako zaletę przedstawiano także zakorzenienie Szczerskiego w środowisku tej partii. Szczerski może przy tym liczyć na wsparcie prezydenta Andrzeja Dudy. Polski obóz rządzący liczy też, że Szczerski przejmie stanowisko komisarza niejako w ramach “rekompensaty” za odrzucenie jego kandydatury w dyskusjach nad obsadzeniem stanowiska sekretarza generalnego NATO.

Premier Mateusz Morawiecki nie podjął jeszcze decyzji, ale jakieś nazwisko polskiego kandydata na komisarza przedstawi już w czwartek w czasie spotkania z nową przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen, która przyjeżdża do Polski jako drugiego, po Francji, państwa członkowskiego. Według TOK FM sam premier wolałby w roli polskiego członka Komisji Europejskiej widzieć Jadwigę Emilewicz, obecną minister przedsiębiorczości. Jej osobę ma preferować także sama von der Leyen.

Jeszcze we wtorek “Rzeczpospolita” twierdziła, że w PiS rozpatruje się aż siedem osób jako kandydatów do zajęcia miejsca w nowej Komisji Europejskiej. Obok Szczerskiego i Emilewicz mają to być minister do spraw europejskich Konrad Szymański, minister infrastruktury Jerzy Kwieciński oraz deputowani Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, Adam Bielan i Jacek Saryusz-Wolski.

Czytaj także: Szczerski na Litwie: Nie wspieramy żadnej partii mniejszości narodowej, wspieramy polską mniejszość 

tokfm.pl/rp.pl/gazeta.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply