Ograniczenia na handel białoruskimi produktami spożywczymi nakładane przez Moskwę były często oprotestowywane przez władze Białorusi.

Federalna Służba do Spraw Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rosselhoznadzor) zadecydowała o uchyleniu embarga na import białoruskich jabłek do Rosji. Informacja o tym pojawiła się we wtorek na stronie internetowej rosyjskiej służby. Zakaz wwozu białoruskich jabłek i gruszek został przez rosyjskie władze wprowadzony w kwietniu bieżącego roku. Rosjanie oskarżyli Białorusinów o to, że jako białoruskie sprzedają do Rosji produkty pochodzące z państw Unii Europejskiej, a więc objęte obowiązującymi od 2014 r. rosyjskimi sankcjami odwetowymi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według oświadczenia Rosselchoznadzoru, decyzję o zniesieniu embarga podjęto po wizycie na Białorusi delegacji tej rosyjskiej instytucji, która została przeprowadzona w dniach 15-22 lipca. Rosyjscy urzędnicy przybyli by dokonać oceny „mocy produkcyjnych przedsiębiorstw uprawy jabłek” i tym samym ocenić jakie ilości tego towaru wyprodukowanego faktycznie na Białorusi mogą być sprzedawane do Rosji.

Rosyjscy kontrolerzy byli w 51 białoruskich gospodarstwach ogrodniczych gdzie „była uzyskana informacja o powierzchni sadów zajętych przez owocujące jabłonie, ich strukturze jakości i urodzajności. Specjalistom Służby przedstawiono także świadectwa o planowanej produkcji jabłek w 2019 roku, obecności w firmach składów owoców i okresach przechowywania jabłek” – można przeczytać w komunikacie Rosselchoznadzoru.

W ciągu ostatnich miesięcy władze Białorusi, w tym sam prezydent Łukaszenko, krytykowali ograniczanie przez Rosję importu białoruskich produktów rolno-spożywyczych. W przeszłości Rosselchoznadzor nakładał już embargo na białoruskie produkty mleczne i mięsne.

fsvps.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz