Rosyjska Federalna Służba ds. Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Nadzoru (Rossielchoznadzor) wprowadzi od 12. kwietnia czasowy zakaz importu jabłek i gruszek z Białorusi. – podała agencja RBK powołując się na komunikat Rossielchoznadzoru. Rosyjscy urzędnicy podejrzewają, że Białoruś reeksportuje do Rosji jako swoje owoce pochodzące z krajów objętych rosyjskimi sankcjami.

W wydanym środę komunikacie Rossielchoznadzor poinformował, że w pierwszym tygodniu kwietnia na rosyjsko-białoruskiej granicy zatrzymano 39 samochodów z „sankcjonowanymi” produktami, które nie miały odpowiednich fitosanitarnych dokumentów. 36 z nich przewoziło jabłka i gruszki.

Oprócz tego, jak podała agencja Interfax powołując się na szefa Rossielchoznadzoru Siergieja Dankwierta, zatrzymano 66 samochodów z ładunkiem jabłek lub gruszek, które były przez białoruskie służby fitosanitarne oznaczone jako owoce pochodzenia białoruskiego. Tymczasem, jak stwierdził Dankwiert, „białoruscy koledzy informowali nas, że własne jabłka i gruszki skończyły się u nich w lutym”.

„Biorąc pod uwagę, że Białoruś kontynuuje wysyłanie owoców i warzyw o nieustalonym statusie fitosanitarnym i sfałszowanymi certyfikatami fitosanitarnymi, Rossielchoznadzor podjął decyzję o wprowadzeniu od 12. kwietnia 2019 roku czasowych ograniczeń na dostawy jabłek i gruszek z Republiki Białoruś do czasu uregulowania obecnej sytuacji” – napisano w komunikacie rosyjskiej służby.

Według rosyjskich agencji informacyjnych istnieje podejrzenie, że Białoruś reeksportowała do Rosji owoce pochodzące z krajów objętych rosyjskimi sankcjami. Jednym z takich krajów jest Polska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjskie rolnictwo przeżywa bezprecedensowy rozkwit z powodu sankcji

Kresy.pl / Interfax / RBK / fsvps.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz