9. rocznica katastrofy smoleńskiej

9 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku, w Smoleńsku rozbił się samolot Tu-154M z polską delegacją, na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim, lecącą na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Centralne uroczystości w rocznicę katastrofy smoleńskiej odbywają się w Warszawie.

W środę 10 kwietnia przypada 9. rocznica katastrofy smoleńskiej. Samolot Tu-154M rozbił się o godz. 8:41 przy lotnisku Smoleńsk-Północny. Na pokładzie było 96 osób udających się na uroczystości rocznicowe w Katyniu, z okazji 70. rocznicy zbrodni. Zginęli wszyscy, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, a także wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy wojskowi, politycy i działacze społeczni.

Uroczystości państwowe rozpoczęły się od Mszy św. w intencji ofiar, odprawionej w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. O godz. 8.41, w godzinę katastrofy, przed Pałacem Prezydenckim odbył się Apel Pamięci, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Obaj złożyli wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar tragedii z 2010 roku. Towarzyszyli m.in.: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef MON Mariusz Błaszczak oraz szef MSWiA – Joachim Brudziński.

 

Prezydent Andrzej Duda przebywa dziś w Krakowie. Modlił się w krypcie na Wawelu, przy grobie prezydenta Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. W Krypcie św. Leonarda odprawiono Mszę św. Obecna była też Marta Kaczyńska, córka pary prezydenckiej, z dziećmi.

– Cieszę się, dziękuję za to, że akcentujemy to, iż to jest dla nas tak ważne – pamięć o tych, którzy odeszli w służbie ojczyźnie – mówił w Krakowie prezydent Duda. Przypomniał, że ofiary katastrofy zginęły „wykonując swoje obowiązki wobec polskiego państwa”. – Obowiązek pamięci, bo przecież pojechali oddać hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu w 1944 roku.

Wieczorem prezydent weźmie udział we Mszy św. w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Po Eucharystii wyruszy marsz w stronę Pałacu Prezydenckiego, gdzie zaplanowane są wystąpienia prezydenta i prezesa PiS.

W maju 2018 roku przeprowadzono ostatnią z 83 zaplanowanych ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Ekshumacje wznowiono w 2016 roku po przejęciu śledztwa smoleńskiego przez Prokuraturę Krajową od zlikwidowanej prokuratury wojskowej.

CZYTAJ TAKŻE: Podkomisja smoleńska zaprezentowała raport techniczny nt. katastrofy Tu-154M

RIRM / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply