PiS znów z poparciem powyżej 40 procent

Najnowszy sondaż pracowni Estymator wskazuje na powrót poparcia społecznego dla obozu PiS do poziomu gwarantującego duża przewagę nad opozycją.

W najnowszym sondażu Estymatora przeprowadzonym na zamówienie portalu dorzeczy.pl Prawo i Sprawiedliwość otrzymało wskazania 40,2 proc. respondentów gotowych do zagłosowania na konkretną partię polityczną. To o 2 punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu tej pracowni.

Oznacza to znaczącą przewagę PiS na naczelną siłą opozycji – Koalicją Obywatelską. Otrzymała ona w sondażu 24,1 proc. poparcia, to jest o 9 punktów procentowych więcej niż w poprzednim sondażu. Ogromny spadek poparcia nastąpił natomiast w przypadku Polski 2050 Szymona Hołowni, która straciła aż 11 punktów procentowych, do 10,9 proc. To tendencja zauważalna także w badaniach innych pracowni sugerująca, że powrót Donalda Tuska na polską scenę polityczną uruchomił przepływ elektoratu od stronnictwa Hołowni z powrotem do KO.

9 proc. wskazań uzyskała Lewica, a tuż za nią znalazła się Konfederacja z poparciem 8,8 proc. respondentów. Pozostałe siły polityczne nie wprowadziłyby swoich reprezentantów do Sejmu ponieważ Polskie Stronnictwo Ludowe otrzymało poparcie 3,9 proc. To kolejny sondaż, w którym PSL odnotowało poparcie poniżej progu wyborczego.

Minimalne poparcie miały Kukiz’15 (1,5 proc.), Porozumienia Jarosława Gowina (1 proc.) i Agrounia (0,4 proc.).

 

Część komentatorów uważa, że umocnienie się PiS wynika z kryzysu migracyjnego jaki wybuchnął na granicy z Białorusią za sprawą władz tego państwa stymulujących przepływ imigrantów z Azji i Afryki. W czasie gdy rząd PiS umocnił granicę płotem i wprowadził w miejscowościach przy granicy z Białorusią stan wyjątkowy, politycy KO domagali się wpuszczenia imigrantów czy nawet podejmowali próby naruszenia granicy.

facebook.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz