Rosyjski produkt krajowy brutto może spaść w 2020 roku nawet o 10% – poinformowała w środę Agencja Prasowa Interfax. W następnym roku może wzrosnąć od 4,9% do 6%.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Interfax w środę, w zależności od tego jak rozwinie się pandemia koronawirusa w Rosji, PKB tego kraju może spaść o 8 do 10 procent.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała dwie możliwe prognozy gospodarcze dla Rosji, spowodowane wyjątkowo wysokim poziomem niepewności na świecie spowodowanym zakażeniami Covid-19.

Zobacz też: W drugim kwartale 2020 roku PKB Francji spadnie o 15 proc

Pierwsza wersja prognozy przewiduje sytuację, w której pandemia koronawirusa będzie się zmniejszała i pozostanie pod kontrolą. W tym scenariuszu OECD przewiduje obniżenie realnego PKB Rosji w 2020 roku o 8% i wzrost o 6% w następnym roku.

Druga wersja prognozy przewiduje drugą falę wirusa później w 2020 roku. W tej sytuacji oczekuje się, że rosyjskie PKB spadnie o 10% w bieżącym roku i wzrośnie o 4,9% w 2021 roku.

Zobacz też: Rząd Portugalii: PKB kraju spadnie w 2020 roku o 6,9 proc. Powód – pandemia koronawirusa

Rosyjska gospodarka według obliczeń oficjalnych statystyk rządu tylko w kwietniu skurczyła się o ponad jedną czwartą.

Opierając się na pierwszej partii oficjalnych danych na temat szkód wywołanych przez koronawirusa i rosyjskim zamknięciu gospodarki, rosyjski PKB w kwietniu był nominalnie o 28% niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, twierdzą ekonomiści.

Zobacz też: Chiny nie określiły celu wzrostu PKB na ten rok, ceny ropy spadają

Kresy.pl/Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply