Pierwszego dnia obowiązywania nowych obostrzeń policjanci nałożyli ponad 2,4 tys. mandatów; Polacy bardziej chcieliby powrotu do normalności niż obawiają się koronawirusa; naukowcy z USA badają wpływ pandemii na diagnostykę nowotworową – wyniki są mocno pesymistyczne; Europejska Agencja Leków zapewniła o bezpieczeństwie szczepionki AstraZeneca – w związku z tą decyzją wiele krajów wznowiło szczepienia; Merkel powiedziała, że nie wyklucza zakupu Sputnika V nawet jeśli UE nie podejmie wspólnej decyzji w tej sprawie; w podobny tonie wypowiedział się premier Włoch.

Aby otrzymywać co tydzień pełny Kresowy Przegląd Tygodnia zapisz się do newslettera:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Pandemia koronawirusa

Pierwszego dnia obowiązywania nowych obostrzeń policjanci nałożyli ponad 2,4 tys. mandatów oraz sporządzili prawie 670 wniosków do sądu o ukaranie w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa maseczką – poinformował w niedzielę rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

badań Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że 65,6 proc. Polaków uważa, że „już czas, żebyśmy wrócili w Polsce do normalnego życia”, a ponad połowa jest zmęczona obostrzeniami i obawia się o swoją przyszłość finansową. Mniejszy odsetek badanych boi się zachorowania na Covid-19.  57,9 proc. Polaków jest zmęczona zamknięciem szkół, ograniczeniem handlu i innymi środkami walki w wirusem. 51,5 proc. obawia się o swoją przyszłość finansową.

50,6 proc. Polaków obawia się, że na Covid-19 zachorują ich bliscy. 38,2 proc. obawia się swojego zachorowania. 23,5 proc. obawia się choroby i śmierci związanej z koronawirusem. Ponadto większość Polaków odczuwa bezsilność (71 proc.), znużenie (65,3 proc.), strach/obawę (61,7 proc.), złość (61 proc.), przytłoczenie (57,3 proc.) i smutek (52,9 proc.).

„Trzeba stwierdzić, że lockdown nie działa, tylko lockdown zabija. Większość osób, które w tamtym roku umarła ponadnormatywnie, nie umarła na covida, ale na lockdown systemu ochrony zdrowia” – powiedział w niedzielę w „Śniadaniu w Polsat News i Interii” Robert Winnicki, poseł Konfederacji i prezes Ruchu Narodowego. Zaznaczył, że wszystkie dostępne siły i środki należy skierować na system ochrony zdrowia.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów badają wpływ ograniczenia badań pod kątem wykrywania nowotworów spowodowany pandemią koronawirusa. Dotychczasowe wyniki są mocno pesymistyczne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czwartek szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke powiedziała na konferencji prasowej, że szczepionka firmy AstraZeneca jest „bezpieczna i skuteczna”. Jak mówiła, komitet ds. bezpieczeństwa EMA nie stwierdził związku pomiędzy stosowaniem szczepionki a wzrostem ryzyka zakrzepów krwi.

Cooke dodawała jednak, że EMA nie może definitywnie wykluczyć związku między szczepionką a „niewielką liczbą przypadków rzadkich i niezwykłych, ale bardzo poważnych zaburzeń krzepnięcia krwi”. W związku z tym komitet zalecił uwzględnienie tych zagrożeń w informacji o produkcie. EMA w dalszym ciągu będzie też badać doniesienia o zakrzepach po podaniu szczepionki AstraZeneca.

W związku ze stanowiskiem EMA wznowienie szczepień preparatem AstraZeneca zapowiedziały m.in. Niemcy, Holandia, Portugalia, Bułgaria, Francja, Łotwa, Włochy i Hiszpania. Stosowanie szczepionki AstraZeneca w obawie przed groźnymi powikłaniami przerwało w ostatnich dniach 13 państw UE, w tym  Francja, Hiszpania, Islandia, Włochy, Dania, Norwegia, Holandia i Niemcy. Pojawiły się jednak opinie ekspertów, że jest to efekt paniki. Podawania szczepionki nie przerwano w Polsce.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w niedzielę, że blok nie będzie dzielił się szczepionkami na koronawirusa z innymi krajami, dopóki nie uzyska „lepszej sytuacji w UE”. Zagroziła, że zawiesi eksport szczepionek COVID-19 firmy AstraZeneca, jeśli blok nie otrzyma obiecanych dostaw jako pierwszy.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że ​​nie wyklucza możliwości zakupu rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi Sputnik V na szczeblu krajowym, jeśli Unia Europejska nie podejmie wspólnej decyzji w tej sprawie.

Coraz więcej krajów członkowskich dopuszcza możliwość sprowadzania szczepionek z pominięciem unijnych procedur. Włoski premier Mario Draghi powiedział w piątek, że nie wyklucza, że jego kraj zezwoli na stosowanie rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi Sputnik V na swoim terytorium, jeśli UE nie podejmie skoordynowanej decyzji.

Kresy.pl 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply