Prezydent Wołodymyr Zelenski wraz z przewodniczącymi Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej podpisali wspólne zobowiązanie w zakresie bezpieczeństwa między Ukrainą a UE.

W Brukseli prezydent Wołodymyr Zełenski, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisali umowę o bezpieczeństwa między Ukrainą a UE. W dokumencie zapisano wielostronne, długoterminowe zobowiązanie wszystkich 27 państw członkowskich do zapewnienia Kijowowi szerokiego wsparcia w obszarze pomocy wojskowej, finansowej, humanitarnej i politycznej przez dziesięć lat.

„Dziś podpisaliśmy zobowiązania UE dotyczące bezpieczeństwa wobec Ukrainy. Zobowiązujemy się do ciągłego dostarczania broni, szkoleń wojskowych i pomocy, której Ukraina potrzebuje, aby bronić się przed tą wojną agresywną i odstraszać wszelkie przyszłe ataki. To podkreśla: czeka nas długa podróż” – przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Dokument potwierdza wielostronne, długoterminowe zobowiązania wszystkich 27 państw członkowskich UE do zapewnienia Ukrainie pomocy wojskowej, finansowej, humanitarnej i politycznej. Potwierdza także, że przyszłość Ukrainy jest związana z Unią Europejską” – prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski.

Czytaj: Zełenski nie wyklucza ugody z Rosją. „Nie chcemy, aby ta wojna trwała latami”

Umowa określa również długoterminowe zobowiązanie do wspierania Ukrainy do czasu jej przystąpienia w szereg członków wspólnoty europejskiej. Dokument potwierdza gotowość wszystkich państw zrzeszonych w Unii do zaostrzenia sankcji wobec Rosji, przeciwdziałania próbom ich obchodzenia. Zobowiązanie określa również współprace zakresie obrony przed zagrożeniem hybrydowym i cybernetycznym oraz zapewnienia swobodnej żeglugi na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim.

Ponadto w Kijowie zostanie otwarte Biuro UE ds. Innowacji Obronnych. Jak zaznacza strona ukraińska, wspólne zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa podjęte z UE uzupełniają i wzmacniają istniejące dwustronne umowy o bezpieczeństwie z państwami członkowskimi. W dokumencie ujęto zobowiązanie obligujące do wspierania Kijowa również przez te państwa członkowskie, które nie przystąpiły jeszcze do Wspólnej Deklaracji Wsparcia dla Ukrainy, które zostało przyjęte na wspólnym szczycie G7.

Po raz pierwszy dokument podpisany przez UE z państwem trzecim przewiduje odpowiedni mechanizm konsultacji na wypadek ewentualnej przyszłej agresji, w ciągu 24 godzin.

Czytaj: Szczyt w sprawie wojny na Ukrainie w Szwajcarii – czołowi gracze z Południa nie podpisali jego deklaracji

president.gov.ua/Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz