Von der Leyen grozi firmie AstraZeneca

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w niedzielę, że blok nie będzie dzielił się szczepionkami na koronawirusa z innymi krajami, dopóki nie uzyska „lepszej sytuacji w UE” – poinformował portal Deutsche Welle.

Jak poinformował portal Deutsche Welle, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w niedzielę, że blok nie będzie dzielił się szczepionkami na koronawirusa z innymi krajami, dopóki nie uzyska „lepszej sytuacji produkcyjnej w UE”.

„Istnieje spora presja na państwa członkowskie, aby otrzymały szczepionkę dla siebie” – powiedziała w weekend niemieckiemu Funke Media Group.

Von der Leyen prowadził silną kampanię na rzecz dostarczania szczepionek ludziom na całym świecie wiosną 2020 roku. Podkreśliła , że UE będzie dalej wspierać inicjatywę Światowej Organizacji Zdrowia COVAX, której celem jest zapewnienie krajom rozwijającym się dostępu do szczepionek.

„UE zainwestowała 2,2 miliarda euro w tę inicjatywę. COVAX dostarczył już 30 milionów dawek szczepionki do 52 krajów” – powiedziała.

Zagroziła jednak, że zawiesi eksport szczepionek COVID-19 firmy AstraZeneca, jeśli blok nie otrzyma obiecanych dostaw jako pierwszy.

„Mamy możliwość zakazania planowanego eksportu. Taka jest wiadomość dla AstraZeneca: najpierw wypełnicie umowę z UE, zanim zaczniecie dostawy do innych krajów” – powiedziała von der Leyen, dodając, że anglo-szwedzka firma farmaceutyczna dostarczyła tylko 30 % z 90 milionów dawek szczepionek, które obiecała na pierwszy kwartał roku.

Jak informowaliśmy, coraz więcej krajów członkowskich dopuszcza możliwość sprowadzania szczepionek z pominięciem unijnych procedur. Włoski premier Mario Draghi powiedział w piątek, że nie wyklucza, że jego kraj zezwoli na stosowanie rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi Sputnik V na swoim terytorium, jeśli UE nie podejmie skoordynowanej decyzji.

„Zamówimy  i zobaczymy. Jeśli europejska koordynacja nie działa, zwłaszcza w służbie zdrowia, powinniśmy być gotowi do działania na własną rękę. I nie jestem jedyną osobą, która to mówi” – powiedział Draghi, odpowiadając na pytanie korespondenta Tass podczas jego pierwszej konferencji prasowej jako premiera Włoch.

„Merkel powiedziała mi, że jeśli Europejska Agencja Leków zatwierdzi Sputnik V, będzie dobrze, ale jeśli nie – zrobią to Niemcy. To zwykły pragmatyzm. Powinniśmy polegać na jedności europejskiej, ale jeśli nie da się tego osiągnąć, powinniśmy postępować w inny sposób” – powiedział premier.

Wcześniej informowaliśmy, że kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosiła, że ​​nie wyklucza możliwości zakupu rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi Sputnik V na szczeblu krajowym, jeśli Unia Europejska nie podejmie wspólnej decyzji w tej sprawie.

„Jeśli chodzi o rosyjską szczepionkę, podzielam opinię, że powinniśmy stosować każdą szczepionkę zatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków. Wolałabym jednak europejski zakup. Jeśli nie ma oznak wskazujących na ich możliwość, będziemy musieli sami podążać niemiecką ścieżką” – powiedziała dziennikarzom w piątek po spotkaniu z szefami niemieckich regionów w celu omówienia szczepień przeciwko koronawirusowi w tym kraju. „Jest to możliwe i właśnie to zrobimy”.

Kanclerz Niemiec powiedziała również, że chciałaby się zaszczepić produktem brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca, pomimo kontrowersyjnych informacji o możliwych negatywnych skutkach.

Kresy.pl/DW.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply