Pierwszego dnia obowiązywania nowych obostrzeń policjanci nałożyli ponad 2,4 tys. mandatów oraz sporządzili prawie 670 wniosków do sądu o ukaranie w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa maseczką – poinformował w niedzielę rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Tylko wczoraj, pierwszego dnia wprowadzeniu nowych ograniczeń, policjanci nałożyli ponad 2,4 tys. mandatów oraz sporządzili prawie 670 wniosków do sądu o ukaranie w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa maseczką – oświadczył Ciarka cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP).

Zaznaczył, że policja skontrolowała prawie 2,7 tys. pojazdów transportu publicznego, ponad 7 tys. obiektów handlowych, ponad 60 miejsc, w których organizowane są wesela, a także 65 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki. Kontrole były prowadzone pod kontem obowiązujących obostrzeń epidemicznych.

Zobacz także: Robert Winnicki: Lockdown nie działa, lockdown zabija. Trzeba przeznaczyć większe środki na ochronę zdrowia

„Cały czas kontrolujemy również osoby skierowane na kwarantannę. Tylko ostatniej doby przeprowadziliśmy ponad 351 tys. takich kontroli” – dodał.

Ciarka przypomniał, że nakazy, zakazy oraz ograniczenia są regulowane ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 r.

„Inspektor sanitarny za nieprzestrzeganie wprowadzonych nakazów, ograniczeń i zakazów może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł, a funkcjonariusze mogą nałożyć mandat karny zgodnie z art. 116 Kodeksu wykroczeń” – przypomniał rzecznik.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że z badań Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że 66 proc. Polaków uważa, że „już czas, żebyśmy wrócili w Polsce do normalnego życia”, a ponad połowa jest zmęczona obostrzeniami i obawia się o swoją przyszłość finansową. Mniejszy odsetek badanych boi się zachorowania na Covid-19.

„Rz”: Obostrzenia covidowe są niejasne, mało rzetelna legislacja, sądy uchylają mandaty

pap / polsatnews.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz